Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Cestou pro nejvýhodnější a nejsnadnější prodej, je jednoznačně Prohlášení vlastníka. Hezký den René Treu

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den, samozřejmě jednodušší byste měl, pokud by Vaši polovinu odkoupila Vaše sestra. Ze zákon máte jeden vůči druhémi předkupní právo. Pokud nesouhlasí, postupovala bych, jak radí kolegové a rozdělila dům na dvě bytové jednotky. Bude to výhodné pro obě strany. Vám se bude byt.jednotka lépe prodávat a sestra bude mít s novým majitelem jasně vymezená pravidla a podíl na společných prostorách. Přeji mnoho úspěchů při prodeji :-)

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Z právního hlediska není ideální spoluvlastnický podíl vhodné nabízet k prodeji. Doporučuji vám formou právního dokumentu tzv. "Prohlášení vlastníka" uskutečnit faktické a formální (tedy právní) rozdělení domu. Popsat a vymezit části domu výhradně osobní (např.jednotlivé bytové jednotky) a části domu společné (např. střecha, obvodové zdi, stoupací vedení). Po podepsání dohody obou spoluvlastníků o vymezení částí domu a zrušení ideálního spoluvlastnictví, se dokument vloží na místně příslušný katastrální úřad, kde provedou záznam. Na listu vlastnictví bude vymezena jednotka a podíl na společné části domu, což je majetek, který můžete nabídnout k prodeji. Nabízím vám zajištění kompletního právního servisu spojeného s rozdělením domu před prodejem.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den, do 31.12.2014 platí povinnost nabídnout nejprve Váš podíl druhému spoluvlastníkovi, tedy Vaší sestře. Pokud odkoupení Vašeho podílu odmítne, pak teprve můžete nabídnout svou část k prodeji a v tom případě bych určitě postupovala tak, jak již napsali výše kolegové - zajistěte si "Prohlášení vlastníka". Jednoznačně vymezená nemovitost se prodá snáz a rychleji, než podílové spoluvlastnictví. Přeji mnoho úspěchů.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Určitě nebude od věci nabídnout k odkupu Vaši polovinu jako první sestře. Tím se vyřeší všechny další nutné a nezbytné náležitosti k prodeji třetí osobě.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den, prodat spoluvlastnický podíl samozřejmě lze, ale není to ideální varianta vlastnictví a zájem o podíl bude spíše minimální. Byty sice existují samostatně fyzicky, ale z právního hlediska "neexistují" a tudíž nelez jako byt prodat. Nejvhodnější variantou je rozdělení budovy na bytové jednotky prostřednictvím prohlášení vlastníka budovy. Tímto získáte po zapsaní na katastru právní stav bytových jednotek v budově a specifikaci užívacích práv, podíly na společných částech, pozemku, atp. Tímto můžete již prodat jako samostatnou jednotku. Prohlášení by měl zpracovávat profesionál v oboru, jde o dosti obsáhlou a z právního hlediska náročnou listinu. Pro naše klienty zajišťujeme i tyto listiny. S pozdravem Pavel Beregsázi, ERA

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Vaši nemovitost lze prodat i jako podílové spoluvlastnictví, ale v tom případě vzniká problém při financování, kde nelze podílovým spoluvlastnictvím ručit na úvěr. Tudíž prohlášení vlastníka rozšiřuje možnost financování potencionálnímu zájemci, který v opačném případě nemůže zajistit financování kupovanou nemovitostí. Dále při prodeji podílového spoluvlastnictví musí sestra odmítnout (nejlépe písemně) předkupní právo za Vámi sjednaných podmínek, jinak je kupní smlouva na nového spoluvlastníka napadnutelnou. Zdravím Vás.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den. Ideállní je co nejdříve udělat prohlášení vlastníka. I kdyby jste nyní nechtěl prodávat, tak i tak by vše v budoucnu bylo lepší. Každá bytová jednotka bude jasně popsána.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Jak již napsali kolegové, určitě si zařiďte "Prohlášení vlastníka". Jasně vymezená jednotka se poté prodá daleko snáz.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Doporučuji Vám, abyste se sestrou vymezili obě bytové jednotky v domě (případně společné prostory). Budova a obě bytové jednotky by pak měly své vlastní listy vlastnictví, přičemž vlastníkem každé bytové jednotky by byl jeden z Vás a podíly na společných částech budovy a pozemku by pak byly označeny 1(2. V budoucnu by pak nenastaly žádné komplikace, kupující by nebyl na pochybách z budoucího sdílení části domu a Vaše sestra bude v klidu, že její bytová jednotka nebude nikdy nárokována ke spoluužívání ani z části.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den ideální polovina neurčuje přesné vymezení. TO je polovina z celého domu a není určeno kde se ta polovina nachází. Vhodné je zrušit druh tohoto vlastnictví a v katastru nechat zapsat jednotlivé bytové jednotky a podíly na společných částech domu a pozemků, tak jeak je třeba v klasickém panelovém domě. V případě ideální poloviny nabídnete svou čast druhému vlastníkovi a pokud odmítne nabízíte dál, ale u každého snížení nebo změny nabídky musíte kontaktovat druhého majitel a nabídnout nejdřive jemu. Pokud se ideální polovina prodá nese to riziko do budoucna. Neshody při opravě a financování. Doporučuji majetek rozdělit na dané bytové jednotky a podíly.

Re: Rozdělení nemovitosti - ideální polovina domu

Dobrý den, v mé praxi již jsem tento problém řešila dvakrát a potvrzuji, že je skutečně nezbytné si nechat vypracovat prohlášení vlastníka, kde bude přesně definována každá ze 2 bytových jednotek a bude rozdělení bytů i uvedeno v katastru nemovitostí. Poté je možné uvažovat o prodeji s tím.Takovýto neoficiálním stav bude nepřijatelný pro každého potencionálního zájemce. přeji mnoho štěstí

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY