Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

19.09.2017

Je treba souhlasu druheho z manzelu v pripade prodeje bytu, ktery je ve vylucnem vlastnictvi jen jednoho z nich? Byt byl nabyty pred svatbou a nikdy neslouzil k vedeni jejich spolecne domacnosti.

Odpovědi na dotaz

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, při prodeji není souhlas druhého partnera zcela nutný, nicméně naše advokátka jej například pro jistotu vyžaduje, poněvadž kdyby druhý z partnerů prodej do 3let napadl,tak by mhl být celý prodej zpochybněn viz rodinná domácnost a domáhání se partnerova podílu např. při rozvodu a pak je otázkou,jak by soudní spor dopadl. Při úvěru bankou chtějí souhlas partnera na zástavní smlouvě vždy,bez toho banka nepustí peníze. Opět z důvodu bezpečné transakce pro banku. Hodně štěstí při prodeji

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Při prodeji nemovitosti v níž nikdy v minulosti neměli manželé společnou domácnost a v případě, že nemovitost nabyl jen jeden z manželů ještě před uzavřením manželství je VÝLUČNÝM MAJETKEM a nespadá do společného jmění manželů. Banky však obvykle vyžadují podpis i druhého o tom, že druhý z manželů byl informován. Tento požadavek byl vyžadovaný při hypotečním úvěru na základě NOZ (od roku 2014).

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, nesouhlasím s Blankou Moravcovou, souhlas manžela/ manželky potřebujete i v případě, že se NEjedná o SJM. Pro podrobnosti každopádně doporučuji navštívit advokáta.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, pokud jeden z manželů nabyl majetek před svatbou, tak je v jeho výlučném vlastnictví a do SJM nespadá. Můžete jej tedy prodat bez součinnosti druhého partnera. JAk píše kolegyně Moravcová, s největší pravděpodobností bude podpis zástavní smlouvy v takovém případě požadovat úvěrující banka.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den. Při samotném prodeji není souhlas druhého z manželů potřeba. Pokud si ale kupující bude brát na koupi bytu hypotéční úvěr , bude tento souhlas požadovat úvěrující banka. Pokud ale máte zúžení SJM , nebude souhlas nutný , budete ale muset bance předložit podepsaný dokument o tomto zúžení.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, jak píše kolega, je potřeba při prodeji vědět, zda je byt SJM nebo ne. Bylo by potřeba doložit souhlas druhého s prodejem.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Pokud máte SJM, nemůžete byt samostatně prodat! Jiná varianta není možná.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dobrý den, není-li byt v SJM a není-li využíván pro společnou domácnost, souhlas nepotřebujete.

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Dle mého názoru ve Vašem případě souhlas, nebo podpis druhého z manželů při splnění následných podmínek potřebovat nebudete a to z následujících důvodů: 1) Vaše nemovitost byla nabyta před, jak sám píšete svatbou, tudíž je pouze ve vašem výhradním vlastnictví 2) nejste v dispozici s nemovitostí omezen ve smyslu ust. § 747 občanského zákoníku (existence rodinné domácnosti manželů), jelikož uvádíte, že k Vašemu bydlení využíván nebyl a jednoduše řečeno, nepřipravíte druhého z manželů o střechu nad hlavou. 3) Podpis druhého z manželů na zástavní smlouvě a návrhu na vklad zástavního práva bude i když nesmyslně požadován bankou v případě financování koupě hypotéčním úvěrem, podpis na kupní smlouvě, ani návrhu na vklad vlastnického práva samozřejmě požadován nebude. S pozdravem Petr Kraus, dumrealit.cz/bonus, K. Vary

Re: Souhlas druheho z manzelu pri prodeji

Souhlas druhého manžela s prodejem vyžadován není. Nicméně při podpisu návrhu na vklad bude třeba zajistit i podpis manželky - jak v případě úhrady kupní ceny z hypotečního úvěru, tak i v případě, že financování bude hrazeno z vlastních zdrojů kupujícího. V případě, že máte rozděleno SJM nebude podpis vyžadován.
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím