Věcné břemeno - příjezdové cestě

Věcné břemeno - příjezdové cestě

17.01.2017

Dobrý den,máme podepsanou rezervační smlouvu na koupi chaty,ale z banky při vyřizování hypotéky zjistili,že majitel chaty nemá věcné břemeno na přístupovou cestu do chaty.Přístupová cesta je rozdělena mezi další vlastníky chat a on tam jezdí na "dobré slovo".Tím nám banka nechce koupi financovat a realitní kancelář nám toto zatajila,jen ukazovala výpis z katastru na vlastnictví nemovitosti. Nevíme jak dál, rádi bychom od smlouvy odstoupili.Máme složenu zálohu,kterou bychom samotřejmě rádi dostali zpět. Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den, samozřejmě jde o informaci, kterou vám měl makléř předat. Nicméně se mi také stalo,že jsme převzali zakázku,kterou před námi měly dvě RK a až my jsme z LV zjistili,že při původním prodeji se omylem nepřevedl podíl na cca 5m cesty,který vedl k obecní komunikaci. Nicméně původní majitelé komunikovali a vše jsme napravili. Jestli mám správné informace, mělo by vám k zajištění cesty stačit věcné břemeno jen na podílu některého ze spoluvlastníků přístupové cesty, ideálně samozřejmě se souhlasem všech,ale dle mého názoru není nutný. Každý ze spoluvlastníků vlastní nějaký podíl na celé cestě a pokud vám dá souhlas s věcným břemenem přístupu,tak by měl být přístup zajištěn. Proberte s bankou,zda by jim to takto vyhovovalo,abyste měli záložní řešení,pokud o nemovitost stojíte Věřím,že tam původní majitelé mají dobré vztahy a cestu se vám podaří zajistit. Jednou se nám stalo,že majitele kupovali chatu s cestou a ta byla vrácena obcí v rámci restituce a jaksi již zapomněli zajistit oficiální přístup. Opět jsme to zjistitli a s restituentem zajistitli.Pánové o tom ani jeden nevěděli. Vyřešila to láhev dobrého vína.Takže vše je o dobré komunikaci ideálně v součinnosti s makléřem,který si nárokuje provizi. Pokud byste chtěli přesto odstoupit,myslím,že máte plné právo na základě mylných informací. Schovejte si text inzerátu jako důkaz. Hodně štěstí.

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den, souhlasím s tím, že se jedná o zásadní právní vadu. Tato nemovitost není jako vhodná zástava pro banku (či jiný peněžní ústav) a proto je makléř povinen tuto informaci uvádět jak v inzerci, tak při prohlídce a tudíž máte právo na odstoupení (pokud tato informace není přímo uvedena v rezervační smlouvě).

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý večer, souhlasím s paní kolegyní Vašíčkovou. Je to dle mého významné pochybení ze strany makléře, který si měl tuto informaci zjistit. V případě, že ji nezjistil, je určitě na místě vrácení rezervační zálohy, případně zapojení makléře ve vyřízení věcného břemene, i když, pokud píšete, že spoluvlastníků je několik, nevidím to jako příliš reálné. Držím palce, ať to dobře dopadne, v případě potřeby se na mě neváhejte obrátit. Hezký večer, R.Pavlíček.

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den, pokud Vás makléř neinformoval o faktu, že na cestu není věcné břemeno, mohl také předpokládat, že Vám banka nepůjčí peníze a tudíž mohl vědět, že podepisovat rezervační smlouvu je zbytečné. Z mojí strany chyba makléře, peníze zpět.

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den. V solidní RK by měli uznat svoji chybu a rezervaci zrušit. Pokud ale věc nebyla v rezervační smlouvě ošetřena a RK bude trvat na její platnosti, může mít podle smlouvy pravdu. Hledisko slušnosti a zdravého rozumu je často jiná věc. Nastalá situace je určitě nepříjemná i pro prodávající stranu. Dobře vybírejte makléře, než se rozhodnete s někým navázat spolupráci!

Re: Věcné břemeno - příjezdové cestě

Dobrý den, informace o vlastnictví příjezdové cesty je veřejně dostupná informace a je povinností (a i v zájmu) kupujícího, aby si takovéto informace zjistil a ověřil na katastru nemovitostí. Nicméně, každý solidní makléř by na tento problém měl upozornit již při první schůzce, pokud není uvedeno přímo v inzerci. Otázkou je, zda si tuto informaci sám makléř ověřoval - pokud ne, poukazuje to na jeho neprofesionalitu. Teď máte tedy dvě, resp. tři možnosti - buď se domluvit se stávajícím vlastníkem nemovitosti a samozřejmě také s podílovými spoluvlastníky cesty, aby Vám buď zřídili věcné břemeno přístupu, nebo aby Vám podíl na cestě odprodali (vždy by náklady na realizaci měly jít za prodávajícím - příp. by Vám měl poskytnout adekvátní slevu). Pokud nebudou ani s jednou variantou souhlasit, tak Vám tedy nezbývá nic jiného, než od smlouvy odstoupit. A pokud Vám byla takto důležitá informace zatajena a jedná se o solidní rk, neměl by být problém se domluvit na ukončení smlouvy. Navíc, pokud máte vyváženou smlouvu o rezervaci, tak by Vám také měli uhradit vynaložené náklady - např. znalecký posudek.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY