Opravdu je každý realitní makléř podvodník?

24.1.2020   Aktualizace 12.2.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. David Vašíček

Opravdu je každý realitní makléř podvodník?

Většina z nás se za svůj život už setkala s realitním makléřem buď při koupi nebo prodeji vlastní nemovitosti. A ti, co ještě nemovitost přes realitního makléře nekupovali, ani neprodávali, určitě slyšeli nějaké ty příběhy o makléřích, kteří někoho napálili nebo neudělali pořádně svou práci. Ale je to opravdu tak zlé? Opravdu obecně platí, že co makléř to podvodník?

Samozřejmě, že jako v dalších oborech (řemeslníci, finanční poradci, právníci..), existují i mezi makléři nepoctivci, kteří se z vás snaží jen vytáhnout peníze. Realitních makléřů je v České republice hodně a panuje mezi nimi velká konkurence. Právě tato konkurence vede k tomu, že se někteří snaží z příležitosti vytřískat maximum a místo, aby odvedli kvalitní práci a zakázce se věnovali, chtějí nemovitost co nejrychleji prodat a dostat provizi. Takový prodej je pro majitele nemovitosti často nevýhodný.

Jak vymýtit nekvalitní realitní makléře?

Nekvalitní makléři, kteří této profesi dělají špatnou pověst, bohužel přežívají především díky neinformovanosti zákazníků. Ti často nerozeznají zkušeného profesionálního makléře od těch nezkušených a dovolí mu tak neustále přežívat, přestože neodvádí kvalitní práci. Smutné je, že provize nekvalitního makléře je ve výsledku většinou stejná jako ta kvalitního. Aby špatní realitní makléři zmizeli z trhu, nesmí dostávat žádné nové zakázky. A to je na nás, na klientech.

Provize

Smutné je, že provize nekvalitního makléře je ve výsledku většinou stejná jako ta kvalitního.

Jak pracují profesionální realitní makléři?

Základem dřívější práce realitního makléře bylo nemovitost nafotit a dát na web, dnes je práce makléře více o marketingu a přípravě nemovitosti (homestaging, profesionální nafocení nemovitosti, profesionální půdorysy a inzerát nemovitosti3D scan nemovitosti atp). Ne každý makléř má i technické dovednosti, zvládá techniku, estetiku atp. Je tedy potřeba, aby měl vedle sebe tým specializovaných profesionálů. Další důležitou věci je, aby realitní makléř uměl stanovit optimální nabídkovou cenu a dokázal ji obhájit před majitelem nemovitosti. Špatný realitní makléř často „maže med kolem pusy“ a slibuje nereálnou kupní cenu jen proto, aby nemovitost do prodeje získal.

Surfování

Není profesionální, pokud realitní makléř trvá na zahájení spolupráce už na první schůzce. Sleduje tím pouze vlastní zájem.


Základním předpokladem realitního makléře je umění klienta přesvědčit o tom, že je dobrý. To udělá tím, že mu ukáže služby, jaké nabízí. Pokud se však makléř pravidelně nevzdělává, nemůže tedy ani vědět, jaké služby klientovi nabídnout. Dalším předpokladem je komunikace. Špatný makléř často neumí správně komunikovat příčiny proč prodej vázne.

Jak rozeznat dobrého makléře od špatného?

Jak ale poznat, že makléř je podvodník, když s nimi nemáte žádnou zkušenost? Třeba podle triků a lží, které tito makléři používají. Popsali jsme je ve článku Odhalte včas neseriózní realitní makléře. Dále jsme pro vás připravili článek, jak bezpečně vybrat realitního makléře, který nalezente zde. A pokud přímo hledáte dobrého a spolehlivého makléře s dostatkem zkušeností, dejte na reference a doporučení ostatních klientů. Není třeba ani sáhodlouze surfovat po internetu nebo se vyptávat po známých. My jsme už prověřili spoustu realitních makléřů a na našem webu jsou jen ti kvalitní. Přečtěte si jejich hodnocení a reference a jednoduše vyberte toho nejlepšího.

Surfování

Pro nelezení správného makléře dnes již není třeba sáhodlouze surfovat po internetu nebo se vyptávat po známých.


Dobrou zprávou je, že je v platnosti nový zákon, který má za cíl zkvalitnit trh realitních kanceláří. Můžeme jen doufat, že bude mít na dění na trhu vliv a očistí ho od těch špatných a nekvalitních hráčů.

Prodáváte nemovitost a stojí vás to spoustu času? Vyzkoušejte výhody spolupráce s profesionálním makléřem.

Štítky: Prodej nemovitosti

Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY