Předkupní právo na nemovitost

Předkupní právo

Podle stávající právní úpravy při prodeji podílu na nemovitosti (např. garážové stání nebo komora v bytovém domě) je povinností prodávajícího tento podíl nabídnout všem ostatním spoluvlastníkům, a to za stejných podmínek jako bude kupovat cizí kupující.

Pokud by předkupní právo nebylo řádně nabídnuto, může jej vymáhat ve lhůtě do 3 let kterýkoli ze spoluvlastníků a tím prodej zrušit. Podepsaná kupní smlouva musí být předložena všem spoluvlastníkům, ti se mohou během 3 měsíců rozhodnout, zda koupi uskuteční.  

Jedinou možností, jak se vyhnout odkladné lhůtě pro prodej (odklad způsobený vypořádáváním předkupního práva) je získat od všech spolumajitelů předem doklad o vzdání se předkupního práva. Tento dokument by měl být opatřený úředně ověřeným podpisem od všech majitelů spoluvlastnických podílů. Např. u novostavby bytového domu, kde je 30 garážových stání (vymezených na společném pozemku bytového domu) to znamená získat vyjádření s ověřenými podpisy od 29 spolumajitelů.      

Odkaz na VZOR NÁVRHU VÝZVY na uplatnění předkupního práva naleznete zde.

Video s informacemi o předkupním právu naleznete níže:


Nejčtenější příspěvky na blogu

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

2.2.2018   Aktualizace 29.1.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. Ondřej Kosina

Výše provize realitní kanceláře je pro spoustu majitelů první otázkou, kterou se při prodeji nemovitosti zabývají. Velká většina se rozhodne byt prodávat sama právě kvůli snaze za provizi ušetřit. Mají pocit, že zaplatí spoustu peněz téměř za nic…

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím