Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

30.06.2014

Dobrý den, manžel je vlastníkem podle darovací smlouvy 1 ideální poloviny RD a druhou vlastní má teta. Jsou tam ale neshody a my nevíme jak z toho ven. Teta nechce dovolit rozdělení, aby se určilo co je čí a já jsem si všimla, že v KN je napsána pouze 1/2 manžel a 1/2 teta. Tak se chci zeptat, když v tom KN není poznamenáno nic o ideální polovině, jestli se dá nějak udělat aby se RD rozdělil. Nechceme o něj přijít ani nikoho vyplácet. Chceme pouze, aby se to rozdělilo. Jsou tu 2 bytové jednotky a nějaké společné části domu. Děkuji předem za radu.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Jak píše kolega Peter Lacek, určitě využijte právních služeb. Každopádně drží palce, protože rodinné vztahy jsou kolikrát více než komplikované

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Souhlasím s tím, co výše napsali kolegové. Ze své praxe znám několik podobných případů, kdy příbuzní nechtěli podepsat spolumajitelům společné nemovitosti "Prohlášení vlastníka" a podat na katastrální úřad zaměření s rozdělením nemovitosti na jednotlivé části. Mnohdy zkušený makléř v roli moderátora a v úzké spolupráci s právníkem dokáží pomoci vyřešit spoluvlastnické vztahy ke spokojenosti všech stran. Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky otevře i možnost k prodeji. Spoluvlastnický podíl k nemovitosti je na současném trhu zcela nevhodný pro uplatnění.

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Dobrý den, v tomto případě doporučuji využít právních služeb. Oba dva majitelé jsou vlastníky poloviny ze všeho co k domu patří, tedy i střechy, schodiště, spojovací chodby a dalšího. Nedokážu si představit jak si vlastnící rozdělí schodiště na polovinu a budou chodit jeden po levé a druhý pravé straně navíc když tam jsou problémy. Navrhněte tetě aby spolupracovala při rozdělení majetku pro její vlastní dobro a všechno sepíšete u právníka. Nejlepším řešením je rozdělit dvě nezávislé bytové jednotky a společné části domu opečovávat stejnou mírou.

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Dobrý den, tak předně jen doplním, že pojem ideální polovina je jen slangový výraz pro polovinu vlastnického práva, takže když je v katastru manžel vlastník 1/2, je tudíž vlastníkem ideální poloviny. Takové případy jsou nejtěžší především po psychické stránce, řešení existuje buď oficiální dohodou a sespáním prohlášení vlastníka, čímž se (jak říkali kolegové) dům rozdělí na dvě bytové jednotky nebo v krajním případě méně populární metodou, které jsem za svou praxi viděl a to buď nákladnější, např. požádat soudem nařízené prohlášení vlastníka nebo méně nákladně, avšak drsné a to pohrozit tetě, že pokud se nebude chtít dohodnout, tak svoji polovinu pronajmete nepřizpůsobivým hnědoobčasnkým nájemníkům, leckdy je to jediná krajní a nejefektivnější varianta, bohužel.

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Dobrý den, jak již kolegové zmínili je nutné udělat rozdělení bytových jednotek a ostatní prostory řešit podílově s tím že se na opravách musíte podílet společně. Tak jako je třebo řešeno v panelových domech každý má svou bytovou jednotku a podíl na společných prostorech. Určitě řešte s kvalitním právníkem, který Vám připraví i podklady pro katastr nemovitostí pro změnu. Vyhnete se tím spousty nepříjemnostem a máte přesně dané, jak máte nemovitost spravovat.

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Dobrý den. Nejlepší je vyřešit prohlášení vlastníka, kde se rozdílí bytové a nebytové jednotky. Jasně bude vidět kdo jakou bytovou jednotku vlastní a jaký má podíl na společných prostorech. O společné prostory se bude starat společně v rámci nějaké dohody. V případě dalších dotazů, či doporučení dobrého právníka mne neváhejte kontaktovat.

Re: Ideální polovina RD (darovací smlouvy)

Dobrý den, Vaše situace je řešitelná, ale skutečně pouze cestou oficiálního dokumentu "Prohlášení vlastníka".Několikrát jsem již takovéto případy řešila, jakákoliv jiná cesta neexistuje. Pro budoucí poklidné příbuzenské vztahy je toto třeba řešit co nejdříve. Přeji Vám mnoho štěstí .

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY