Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

10.06.2020

Dobrý den,

s realitkou jsme si pinkali emaily ohledně koupě domu (proběhla samozřejmě prohlídka), který jsme chtěli koupit, ale od koupě domu jsme s manželkou ustoupili ještě před podpisem rezervační smlouvy.

V průběhu jednání jsme realitce nikdy nic nepodepsali! Nyní chce úhradu svých nákladů a ohání se občanským zákoníkem a "ústní" dohodou. Co s tím? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

Dobrý den, pokud jste komunikovali návrhy smluv a nakonec nedošlo k jejich podpisu, nebudou pro vás plynout závazky. Pokud pro vás na základě vašeho požadavku nechávali zpracovat kupní smlouvy atd., tam bych se poradil na postupu s advokátem.

Re: Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

Dobrý den, pokud jste nic nepodepsali kromě ústního jednání a emaily, nemusíte realitní kanceláři platit navrhované poplatky.

Re: Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

Dobrý den, občas se stává, že zájemci je e-mailem zaslán návrh RS, pak si koupi nemovitosti rozmyslí a z obchodu se zájemcem o koupi tak sejde a hledá se nový kupující. Pokud danou nemovitost opravdu kupovat nebudete (mám na mysli, že neuzavřete KS s majitelem a nestanete se tak vlastníky domu) neměl by pro Vás plynout závazek vůči RK (pozor na e-mail.komunikaci mezi Vámi a RK). Při občansko právním sporu by RK musela doložit prokazatelně vzniklé náklady, které měla. Ústní dohoda je typ smlouvy, pro jejíž platnost není nutný podpis. Občanský zákoník tak umožňuje uzavřít smlouvu ústně, existenci ústní dohody je těžké prokázat. Z hlediska zachování principu právní jistoty ale tento postup není považován za vhodný.

Re: Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

Dobrý den, pokud s realitní kanceláří nemáte podepsanou rezervační smlouvu, neměla by po Vás požadovat úhradu vzniklých nákladů. Nevím však, jestli v mailové komunikaci nemáte domluvu ohledně přípravy kupní smlouvy a podobně, co byste jim zde potvrdili. V tomto případě by mohli mít doklad o tom, že jste je o tyto smlouvy požádali. V okamžiku, kdy se zadá příprava kupní smlouvy advokátovi, vznikají náklady kanceláři vůči němu. A to by pak po Vás případně mohli zkusit požadovat. Ale toto vše by bylo třeba potom řešit před soudem, kde by kancelář musela předložit důkazy, na základě kterých by soud zvážil, zda jste opravdu povinni kanceláři nějaké náklady a v jaké výši uhradit. Určitě bych nedoporučovala hradit nic jen proto, že to po Vás požadují. Držím Vám pěsti ať vše dobře dopadne. Pokud budete potřebovat, můžete se na mě obrátit. Přeji Vám příjemný den. Mirka Havlová

Re: Odstoupení od koupě před podpisem rezervační smlouvy

S ústní dohodou má pravděpodobně smůlu. Od 3. 3. 2020 je v platnosti nový Zákon o realitním zprostředkování, který mimo jiné řeší i to, že zprostředkovatelská smlouva s RK musí mít písemnou podobu. Více viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-39

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY