Prodej ideální poloviny domu

Prodej ideální poloviny domu

25.08.2016

Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda by bylo možné nabídnout k prodeji ideální polovinu domu. Já a sestra, každá vlastníme 1/4 domu a 1/2 vlastní starší pán.Má tam trvalé bydliště.V domě jsou dvě velké místnosti a kuchyň,sociální zařízení a půda.Na pozemku je také velká garáž. Majitel druhé poloviny s námi v minulosti nikdy nekomunikoval a tak ani nevíme, zda tam ještě bydlí nebo se někam odstěhoval.Nemovitost jsme nikdy neužívali.Právě proto,že jsme vlastníky pouze na papíře,rády by jsme naše podíly prodali i třeba za nižší cenu. Moc děkuji za odpověď

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej ideální poloviny domu

Dobrý den, tato varianta je samozřejmě možná. Ale vždy to provází právě nižší cena..

Re: Prodej ideální poloviny domu

Prodej podílů domu, které nelze samostatně užívat bude velmi problematický. Tržní hodnota takového podílu bude opravdu velmi nízká. Doporučuji vám zahájit jednání s majitelem zbývajícího podílu. Navrhnout mu, že odkoupíte jeho podíl a následně dům prodáte jako jeden celek. Tato varianta vám zajistí nejvyšší výnos z prodeje domu. Přichází v úvahu i možnost prodat vaše podíly na domu tomu vlastníkovi druhé poloviny (zde bude výnos z prodeje pravděpodobně nižší) nebo se s vlastníkem druhé poloviny podílu domluvit na společném prodeji domu jako celku složeného ze spoluvlastnických podílů. Nejdůležitější je zahájit se spoluvlastníkem jednání a pak zvolit postup, na němž se s ním domluvíte.

Re: Prodej ideální poloviny domu

Dobrý den, při prodeji spoluvlastnického podílu musíte ze zákona nabídnout nejprve svůj podíl spoluvlastníkovi, který vlastní druhou polovinu (ten starší pán). Až po odmítnutí předkupního práva z jeho strany je možné přistoupit k prodeji Vašeho podílu, resp. podílu Vaší sestry, jinak lze platnost prodeje napadnout u soud majitelem, který vlastní 1/2 nemovitosti. Takže bez dohody a komunikace s vlastníkem to je obtížné. S pozdravem

Re: Prodej ideální poloviny domu

Dobrý den. Můžete svoje podíly na domě prodat.Vaše šance na prodej jsou ale velmi malé , neboť o podíly je jen minimální zájem a za nízkou cenu. Doporučuji podíly nabídnout spoluvlastníkovi. V každém případě se se spoluvlastníkem domluvte na společném postupu. Bude-li chtít také svůj díl prodat , sjednejte si písemně podmínky prodeje celé nemovitosti nejlépe přímo u jedné realitní kanceláře.

Re: Prodej ideální poloviny domu

Dobrý den. Samozřejmě můžete prodat Vaší část nemovitosti, ale musíte počítat s tím, že cena bude výrazně pod cenou tržní. Možná by bylo nejlepší řešení se sejít s druhým spoluvlastníkem a Vaší část mu nabídnout k odkupu.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY