5 největších realitních mýtů

5 největších realitních mýtů

Popisujeme 5 největších realitních mýtů, o kterých je dobré vědět. Jedná se o největší a zároveň nejčastější mýty, který by měl znát každý, kdo prodává svou nemovitost.

1Tržní cena je jen jedna

Ve skutečnosti většinou samoprodejce neutrží takovou cenu, jakou dokáže vyjednat kvalitní realitní makléř. Proč kvalitní makléř vyjedná vyšší cenu? Zná prostředí a dokáže poradit, jakou strategii a taktiku zvolit, jak vyjednávat s kupujícími, kdy přistoupit na navrhovanou cenu, kdy čekat na další zájemce atd.


2Spoluprací s více realitkami zvýším pravděpodobnost prodeje

Většinou pravděpodobnost prodeje nemovitosti paradoxně snížíte. Většina realitek totiž prezentuje nemovitosti na stejných realitních serverech. Pokud se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost například desetkrát, nepůsobí to moc věrohodně. Zájemci mají pocit, že nemovitost je neprodejná, protože ji nabízí více kanceláří a nezavolají proto ani do jedné. Dále motivace jednotlivých makléřů je o dost nižší.


image

Spoluprací s více realitními makléři nic nezískáte a často se obrátí proti Vám.

3Vyberu tu nejlevnější realitní kancelář

Výše provize realitnímu makléři je vždy důležitá. Důležitější však je, co za své peníze dostanete. Pokud si realitní kancelář účtuje poloviční provizi než ostatní, je zde něco v nepořádku. Vždy se proto zajímejte také o rozsah služeb, které Vám makléř poskytne. Někdy si totiž realitní kanceláře účtují např. právní služby, úschovu ceny, znalecké posudky či nadstandardní inzerci zvlášť.


4Nemovitost prodám sám a ušetřím provizi

Ruku na srdce, opravdu máte výborné prodejní a vyjednávací dovednosti, jste odborníkem na marketing či rozumíte právním věcem? Je zde také otázka ztraceného času. Inzerce, telefonáty, prohlídky, administrativa – to vše stojí Váš drahocenný čas. Dále je dobré si uvědomit, že realitní servery typu bez RK mají relativně nízkou návštěvnost přímých zájemců. Ve velké míře je navštěvují realitní makléři ve snaze získat nemovitost do prodeje.

Dále existuje riziko, že díky samoprodeji přijdete o značné peníze. Příběh o tom, jak lehce přijít o statisíce Kč, neleznete v článku "Ušetřil 100 tisíc na provizi. Chyba ho stála 0,5 mil."

image

Při samoprodeji sice “ušetříte” provizi, ale často přijdete o statisíce díky špatné vyjednávací taktice s kupujícím.

5Ekluzivita je nevýhodná

U neexluzivních zakázek mají jednotliví realitní makléři velice malou šanci, že danou nemovitost prodají právě oni, proto i jejich úsilí je samozřejmě menší. Exkluzivní zastoupení vede k tomu, že makléř se mnohem více snaží, než kdyby byl pouze např. jeden z deseti. Exkluzivita se však doporučuje pouze na dobu určitou, např. na 3 měsíce a s opravdu kvalitním makléřem.

Jak nalézt skutčně profesionálního realitního makléře? Nejepší realitní makléře naleznete jednoduše zde.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY