Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

25.02.2019

Pěkný den přeji,

dovolil bych si Vás požádat o právní radu z oboru realit. Jsem budoucí kupující který si sjednává hypotéku na koupi bytu, je zaplacena rezervační záloha. Na LV prodávajícího je uvedeno zástavní právo smluvní (zbylá část nedoplacené hypotéky), s tím souhlasím a plánoval jsem doplatit z načerpaného úvěru.

Nyní se ale objevila na LV prodávajícího exekuce (prodávající tvrdí že jde o částku 10.000 za údajnou nezaplacenou pokutu z minulé doby) a slíbil že ji dnes zaplatí po domluvě s exekutorem a exekuce z LV zmizí.

Teď můj dotaz - v případě že exekuce opravdu zmizí a poté vyplatím zbylou část hypotéky prodávajícího bance (což činí cca 300.000.-Kč), smaže se na LV i zástaní právo smluvní a poté tam může skočit další exekuce prodávajícího!!!(mám obavy) Tím pádem již uhradím 300.000.-Kč bance prodávajícho a na bytové jendnotce může být další exekuce. Co s tím, jak správně postupovat? Můžete mi pomoci?

Díky za info Nosek Aleš

Odpovědi na dotaz

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den,prověrce si kupujícího na ispis.cz či jističe.vz či dalších. Spolehlivé je i poslat kupujícího na místně příslušný soud,kde si muže vyjet všechna proti němu vedena řízení. Teď mám stejnou zkušenost. Prodávající je-li osobně za exekutorem,ten jim dal do ruky ukončení exekuce a to poslal na katastr. Zde záznamem tj. obratem exekuci vymazou. Banka vždy čerpá,až po vymazu exekuce. Advokátka pak pohlídá,ze ke dni. Svého na vklad je vše v pořádku. Po podání návrhu by tam již měli pasáž jen vámi iniciovaná řízení. Prodávající nesmí krátit věřitele,ten jediný by mohl řízení pozastavit,ale když budete mít výpis ze soudu a z registru dlužníků,měli byste mít k jeho závazcích přehled. Další možnost je i bankovní a nebankovní registr.pak by byly informace o jeho závazcích kompletní a vám nemělo nic hrozit. Ing. Andrea Kohoutova

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den, nahlédněte do centrálního registru exekucí, zda pána je vedeno více řízení. Dle toho bych poté konal. Ošetřit celou situaci by mělo být v zájmu i RK, která tento prodej zprostředkovává.

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den, než uzavřete Kupní smlouvu s prodávajícím, spojte se s exekutory a ostatními věřiteli, nevěřte, že jde o jediný dluh ze strany prodávajícího. Vždy prověřte, v jaké jsou celkové dluhy prodávajícího a vůči komu, k tomu slouží za poplatek např. portály jako justice.cz, centrální evidence exekucí, madluhy.cz, exekuce info.cz, ovšem v těchto registrech zjistíte pouze již zahájené exekuce. Abyste však zjistili přehled všech probíhajících soudních řízení na zahájení exekuce, je třeba součinnost prodávajícího, který o to musí sám požádat, popř. může udělit ověřenou plnou moc. Dále doporučuji potvrzení o bezdlužnosti prodávajícího a to vůči: ZP, FÚ, ZP a SSZ. Doporučuji Vám, aby kupní smlouvu a úschovu peněz vypracoval advokát, který má s tímto již zkušenosti, může Vám poradit, popř. za Vás učinit již výše zmíněné kroky. Vše zakomponuje do KS, a tak to může co nejlépe ošetřit, neboť ani po prověření nemáte 100% jistotu, že se neobjeví další pohledávky vůči prodávajícímu, které zatím nejsou dohledatelné v přístupných registrech. Určitě doporučuji kupní cenu složit do Notářské nebo Adv. kanceláře, výplata kupní ceny bude tak vyplacena na základě samotné smlouvy kupní a smlouvy o úschově, kde bude zakomponované, jak s penězi bude nakládáno.

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den. Doporučuji, aby všechny tyto skutečnosti byly uvedeny v Kupní smlouvě, kde právník ošetří situace, co se stane když... a aby peníze za nemovitost byly poslány do Advokátní nebo Notářské úschovy, z které budou vyplaceny Prodávajícímu až po přepsání nemovitosti v katastru na Vás a LV bude čisté. Pokud by tam ještě před přepsáním skočila další exekuce, bude tato uhrazena z peněz v úschově.

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den, jak již bylo uvedeno výše, určitě bych nejprve komunikoval s exekutorem, u kterého bych si ověřil zda je na něj vedeno něco dalšího a postupoval bych v celém připadu dále až potom co by exekuce z LV zmizela.

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den, v první řadě bych požádal exekutora, aby Vám sdělil, jestli na prodávajícího je vedeno více řízení. Pokud ano, hrozí to, co na co jste se ptal. Pokud jiný záznam nemá, je pravděpodobné, že prodej proběhne v pořádku. Banka prodávajícího nemůže dostat dříve peníze, než bude nemovitost převedena a bude čisté LV (vaše zástava se nepočítá). tedy v tomto ohledu bych byl klidný. Co hrozí je fakt, když by prodávající v době, než podepíšete kupní smlouvu obdržel další exekuci a zamlčel by ji. Poté hrozí, že by se mohla zpětně objevit na katastru. Proto je nutné se poradit s exekutorem, aby Vám prodávajícího před podpisem prověřil.

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Určitě bych nahlédl do centrální evidence exekucí,jestli už nějaké exekuce v minulosti měl, popř. kolik. Dále bych na daném okresním soudě zjistil, či se na něj nějaké exekuce nechystá..

Re: Nákup bytu - list vlastnictví s exekucí

Dobrý den, toto je třeba ošetřit zejména v kupní smlouvě (kde se prodávající zavážou, že do provedení zápisu vlastnického práva Kupujícího k nemovitosti nezřídí žádná věcná práva nebo práva třetích osob,.. a že na kupujícího žádné takové povinnosti nepřejdou. Ještě k odpovědím výše doporučuji si vyžádat i potvrzení o bezdlužnosti od SVJ či družstva.

05.03.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY