Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

10.04.2019

Dobrý den,

měl jsme zájem o nemovitost, osobně si ji s makléřem prohlédnul a následující den závazně potvrdil zájem s tím, že do 3 dnů podepíšeme rezervační smlouvu. Nemovitost byla na stránkách označena jako REZERVOVANÁ a já si mezitím zjistil všechny informace na katastru, znění územního plánu a odsouhlasil smlouvu. Dnes odpoledne, tedy těsně před zítřejší ranní schůzkou s makléřem, mi makléř zavolal s tím, že dostal nabídku na vyšší částku a pokud ji nedorovnám, tak prodá nemovitost jinému zájemci. Toto jsem odmítnul s tím, že mi jednání makléře přijde neetické a že podle mého jde o porušení ústní dohody.

Lze tuto ústní dohodu považovat jako smlouvu o smlouvě budoucí a tedy o porušení ze strany zprostředkovatele? Je mi jasné, že bez podpisu rezervační smlouvy nemám nic v ruce, ale mám veškerou komunikaci ohledně potvrzení mého zájmu koupit za dohodnutých podmínek v mailu.

Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, bohužel jsme v době, kdy je výrazný přetlak poptávky nad nabídkou a práce zprostředkovatele je obhájit co nejlepší podmínky pro majitele a to je i nejvyšší cenová nabídka. Za nešťastné považuji, že vás o této možnosti neinformoval dopředu. Já klientům vždy říkám, že pokud by se objevilo více zájemců z kladnou odpovědí, přistoupíme na řešení situace formou cenové nabídky pro majitele. Ta může být stejná jako prodejní, ale také jako ve vašem případě vyšší. Bohužel si myslím, že se nemáte jak jinak hájit, než dorovnat cenu a nebo hledat jinou nemovitost. Rezervace je závazná po podpisu majitele nemovitosti, který se zaváže k dalším krokům. Za solidní považuji, že vám makléř dal možnost cenu dorovnat. Chápu, že je to nelehká situace, ale bohužel je to realita současného stavu realitního trhu, který jehodně přehřátý a je spousta zájemců a neodpovídá tomu počet nemovitostí na trhu. Držím palce při koupi nového bydlení. Andrea Kohoutová

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, bohužel z letité zkušenosti vím, že se toto stát může. A jelikož nás najímá prodávající a já mám povinnost hájit jeho zájmy, bohužel bych prodejem Vám porušil již uzavřenou smlouvu o zprostředkování s majitelem nemovitosti. Je nešťastné, že ji uvíděli na webu jako rezervovanou, protože toto se řeší až po podpisu rezervačnísch smluv.

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, je mi líto, že tato nepříjemná situace pro Vás musela nastat. Nicméně, jak píší kolegové výše, jako makléři jsme smluvně Vázáni prodávajícímu, jehož zájmy musíme hájit a tím současně je i dosažení pro prodávajícího co nejvyšší prodejní ceny. Ve své praxi, pokud existuje více zájemců, vždy je upozorňuji, že tato situace může nastat. Dokud není podepsána rezervační smlouva, nemovitost se stále prodává, rezervaci nastavuji až tehdy, jakmile je smlouva podepsána a uhrazen rezervační poplatek. Pokud taková situace, kterou uvádíte, nastane, o tom, komu bude nemovitost prodána, nakonec rozhoduje prodávající. To, že Vás o nastal situaci makléř informoval a dal Vám možnost cenu dorovnat, je od něho vstřícný krok, abyste i tak mohl nemovitost koupit. Mohlo se naopak stát, že by bez této šance byla nemovitost prodána jinému zájemci. Zkuste se prosím vcítit do situace, že vy jste prodávající dané nemovitosti. Také ji radši prodáte tomu, kdo nabídne vyšší cenu, protože to pro Vás bude výhodnější. Přeji Vám hodně úspěchu při koupi této či jiné nemovitosti. Mirka Havlová

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Vaší zkušenosti je mi líto a chování makléře bylo nešťastné, respektive měl Vás upozornit na to, že k této situaci může dojít. Na druhou stranu je pochopitelné, že pokud dostal výhodnější nabídku, že jí dal přednost, protože proto si jej prodávající najal. Záleží také na obsahu zprostředkovatelské smlouvy. Účastníkem smlouvy o smlouvě budoucí je prodávající nikoliv zprostředkovatel, proto si myslím, že nelze ústní dohodu před podpisem rezervační smlouvy považovat za jakkoliv závaznou vůči prodávajícímu.

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, tak jak píší kolegové, prodávající si makléře najal, a když ten dostane vyšší nabídku od jiného kupujícího, musí hájit zájmy prodávajícího. Je vázán určitě i smluvně. A i kdyby nebyl, prodávající pravděpodobně bude chtít vyšší cenu. Otázkou zůstává, zda-li již při jednání s Vám neměl makléř rozjednaný podej i s jiným klientem, o kterém jste nevěděl. To je poté neetické a makléř má v rámci profesní povinnosti Vás o skutečných krocích informovat. Bohužel se nemáte jak v této věci práva domoci. Vše bylo ve fázi jednání, tedy jde pouze o etiku daného makléře, jak se při prodeji choval. Lze to řešit např.na Asociaci realitních kanceláří jako stížnost.

Re: Navýšení ceny během rezervace nemovitosti

Dobrý den, situace je to jistě nešťastná. Ovšem, jak píší kolegové- makléř je vázán zprostředkovatelskou smlouvou a pracuje pro majitele. Samozřejmě to neznamená, že by měl jednat vůči druhé straně neeticky. Jako určitou chybu považuji zadání na webu do rezervace- technicky se toto řeší opravdu až po podpisu rezervační dohody. Rozhodně Vás měl také upozornit na to, že dokud není podepsaná dohoda o rezervaci, je nemovitost nabízena dalším zájemcům.

15.04.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY