Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva (u prodeje či pronájmu nemovitosti) nezavazuje pouze realitní kancelář, ale je závazná také pro majitele nemovitosti. Ve smlouvě stvrzujete, že jste se skutečně rozhodli nemovitost prodat. Pokud si prodej nemovitosti rozmyslíte nebo odmítnete spolupracovat (např. nepodepsat kupní smlouvu), realitní kancelář může požadovat finanční kompenzaci.

Realitní kancelář (či realitní makléř) se ve zprostředkovatelské smlouvě zavazuje k provádění odborné činnosti (focení nemovitosti, homestaging, inzerci na realitních serverech a topování, vyhledávání potenciální zájemců z řad evidovaných poptávajících klientů, komunikace s nimi, domlouvání a provádění prohlídky nemovitosti, zajištování finančních služeb atp.).

Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Ve zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně stanoven rozsah služeb realitního makléře a podmínky výplaty jeho provize

Projednejte předem s realitní kanceláří přesný rozsah objednávané služby a provizi za realitní služby. Služba zprostředkovaní prodeje může totiž zahrnovat jen inzerci, prohlídky a představení vážného zájemce, příp. uzavření rezervační smlouvy. V takovém případě musíte počítat s dalšími náklady spojenými s ukončením obchodního procesu, a to právní služby, úschovu kupní ceny, daňové poradenství atd.

Zprostředkovatelská smlouva opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek. Kupující tedy obvykle uzavírá rezervační smlouvu za podmínek sjednaných ve zprostředkovatelské smlouvě. Pokud by se majitel rozhodl poté od koupě odstoupit, vznikají problémy a finanční ztráty na všech stranách.

Pokud nemovitost nabízí několik realitek, nepůsobí to věrohodně. Dále i motivace realitek je o dost nižší, jelikož je nízká pravděpodobnost, že nemovitost prodají zrovna oni.

Doporučuje se uzavřít s realitní kanceláří tzv. výhradní smlouvu (na dobu určitou). Dle dlouhodobých zkušeností na zájemce o koupi nepůsobí solidně, pokud tutéž nemovitost nabízí více různých realitních kanceláří. Na realitních serverech si toho zájemci velmi rychle všimnou.

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zprostředkovatelská smlouva

smlouva o prodeji domu-výhradní

14.01.2018

Dobrý den. 7.3.2018 uběhne rok od podepsání smlouvy na prodej domu. Je to smlouva výhradní,a ukončení na dobu určitou počínaje dnem jejího podpisu a t.j.do 7.3.2018.Když již nemám zájem o pokračování ve smlouvě s makléřkou,musím tuto smlouvu písemně ukončit,nebo automaticky zaniká? Jaké kroky prosím mám učinit? Co vše je třeba udělat??? Smlouva byla podepsána na rok od 7.3.2017 do 7.3.2018. Děkuji za radu.

zprostředkovatelská smlouva

12.01.2018

Dobrý den. Čtu tady diskusi ke smlouvě o zprostředkování prodeje nemovitosti uzavřené na tři roky. My jsme naletěli ještě víc. Smlouvu máme na dobu neurčitou. A panu makléři se ještě navíc povedlo jednoho zájemce o koupi otrávit natolik, že od koupě odstoupil s omluvou nám, že ho to mrzí, ale že s takovým dobytkem jednat nebude. Jsme naštvaní, pokusili jsme se o dohodu o ukončení smlouvy s náhradou nákladů, ale pan makléř s dohodou nesouhlasí. Co dělat v takovém případě?

Platnost ústní dohody s makléřem

11.10.2017

Vybrali jsme si z nabídky realitní kanceláře nemovitost , po prohlídkách jsme se domluvili na ceně nemovitosti ( 4.10.2017) a druhy den jsem do mailu dostal Dohodu o složení blokovacího depozita k prostudování a s makléřem jsme se 6.10.2017 domluvili , ze hned v pondělí (9.10.2017)přijdeme do kanceláře realitní společnosti společně s prodávajícím dohodu podepsat a do 13.10.2017 složíme blokovací depozitum. V pondělí dopoledne však makléř volal ze podpis dohody musíme odložit z důvodu ze jeden prodávající má k dohodě výhrady - následně mi dnes makléř oznámil ze jeden z…

Nárok na provizi

10.09.2017

Dobrý den, v minulosti jsem prodával pozemek, na který se mi ozvala realitní kancelář. Spolupráci s ní a uzavření zprostředkovatelské smlouvy jsem odmítl. Následně mi bylo nabídnuto, že by nemovitost ukázali jedné konkrétní osobě, která přesně takovou nemovitost shání. Souhlasil jsem, že tedy ano ale že musí dodržet podmínky, za kterých jsem k tomu ochoten. Makléřka mi podmínky odsouhlasila a asi po třech dnech se mi ozvala s tím, že jejich zájemce nemovitost chce, ale musím snížit kupní cenu asi o 20%. Na toto jsem nepřistoupil a písemně jsem zaslal vyjádření, že beru…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím