Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva (u prodeje či pronájmu nemovitosti) nezavazuje pouze realitní kancelář, ale je závazná také pro majitele nemovitosti. Ve smlouvě stvrzujete, že jste se skutečně rozhodli nemovitost prodat. Pokud si prodej nemovitosti rozmyslíte nebo odmítnete spolupracovat (např. nepodepsat kupní smlouvu), realitní kancelář může požadovat finanční kompenzaci.

Realitní kancelář (či realitní makléř) se ve zprostředkovatelské smlouvě zavazuje k provádění odborné činnosti (focení nemovitosti, homestaging, inzerci na realitních serverech a topování, vyhledávání potenciální zájemců z řad evidovaných poptávajících klientů, komunikace s nimi, domlouvání a provádění prohlídky nemovitosti, zajištování finančních služeb atp.).

Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Ve zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně stanoven rozsah služeb realitního makléře a podmínky výplaty jeho provize

Projednejte předem s realitní kanceláří přesný rozsah objednávané služby a provizi za realitní služby. Služba zprostředkovaní prodeje může totiž zahrnovat jen inzerci, prohlídky a představení vážného zájemce, příp. uzavření rezervační smlouvy. V takovém případě musíte počítat s dalšími náklady spojenými s ukončením obchodního procesu, a to právní služby, úschovu kupní ceny, daňové poradenství atd.

Zprostředkovatelská smlouva opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek. Kupující tedy obvykle uzavírá rezervační smlouvu za podmínek sjednaných ve zprostředkovatelské smlouvě. Pokud by se majitel rozhodl poté od koupě odstoupit, vznikají problémy a finanční ztráty na všech stranách.

Pokud nemovitost nabízí několik realitek, nepůsobí to věrohodně. Dále i motivace realitek je o dost nižší, jelikož je nízká pravděpodobnost, že nemovitost prodají zrovna oni.

Doporučuje se uzavřít s realitní kanceláří tzv. výhradní smlouvu (na dobu určitou). Dle dlouhodobých zkušeností na zájemce o koupi nepůsobí solidně, pokud tutéž nemovitost nabízí více různých realitních kanceláří. Na realitních serverech si toho zájemci velmi rychle všimnou.

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zprostředkovatelská smlouva

Zrušení ústní dohody zprostředkování bytu

02.03.2017

Dobrý den. Dohodl jsem ústně bez písemného zápisu prodej bytu, nebo výměnu za menší. Nedostal jsem nic do ruky, nevím jestli si obchodník nahrál rozhovor. Nejsem sám majitelem,mám podílníky a ani to ho nezajímalo, mohu z této smlouvy odstoupit? Odhad ceny, jak jsme ji předběžně dohadovali se liší od ceny kterou on dal na své stránky dost. Nelíbí se mi jeho přístup. Dnes je to 6. den od jeho návštěvy. Děkuji J.Skokan

Smlouva o prohlídce nemovitosti

21.02.2017

Dobrý den, podepsali jsme smlouvu o prohlídce nemovitosti s realitní kanceláří před prohlídkou nemovitosti mimo obchodní prostory, kde se zavazujeme k případné koupi přes tuto realitní kancelář. V případě uzavření kupní smlouvy bez této RK jsme povinni zaplatit smluvní pokutu ve výši 5 % nabízené ceny, minimálně však 50.000,- Kč. O nemovitost máme zájem, majitel však nechce již prodej uskutečnit přes uvedenou RK a chce nemovitost prodat přímo nám. Můžeme odstoupit od podepsané smlouvy po 14denní lhůtě? Budeme v tomto případě postihováni, pokud se rozhodneme nemovitost…

Vyhradní smlouva

08.02.2017

Dobrý den, mám dotaz. Mohou být 2 výhradní smlouvy na prodej pozemku? Každá byla u jiné RK, jedna podepsaná dne 17.9.2014 do 31.12.2014 a ta druha podepsana dne 12.12.2014 do 6.6.2015. Tu první nikdo nerušil došla až do konce stanovené doby sama. Děkuji Šmeráková

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím