Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva (u prodeje či pronájmu nemovitosti) nezavazuje pouze realitní kancelář, ale je závazná také pro majitele nemovitosti. Ve smlouvě stvrzujete, že jste se skutečně rozhodli nemovitost prodat. Pokud si prodej nemovitosti rozmyslíte nebo odmítnete spolupracovat (např. nepodepsat kupní smlouvu), realitní kancelář může požadovat finanční kompenzaci.

Realitní kancelář (či realitní makléř) se ve zprostředkovatelské smlouvě zavazuje k provádění odborné činnosti (focení nemovitosti, homestaging, inzerci na realitních serverech a topování, vyhledávání potenciální zájemců z řad evidovaných poptávajících klientů, komunikace s nimi, domlouvání a provádění prohlídky nemovitosti, zajištování finančních služeb atp.).

Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Ve zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně stanoven rozsah služeb realitního makléře a podmínky výplaty jeho provize

Projednejte předem s realitní kanceláří přesný rozsah objednávané služby a provizi za realitní služby. Služba zprostředkovaní prodeje může totiž zahrnovat jen inzerci, prohlídky a představení vážného zájemce, příp. uzavření rezervační smlouvy. V takovém případě musíte počítat s dalšími náklady spojenými s ukončením obchodního procesu, a to právní služby, úschovu kupní ceny, daňové poradenství atd.

Zprostředkovatelská smlouva opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek. Kupující tedy obvykle uzavírá rezervační smlouvu za podmínek sjednaných ve zprostředkovatelské smlouvě. Pokud by se majitel rozhodl poté od koupě odstoupit, vznikají problémy a finanční ztráty na všech stranách.

Pokud nemovitost nabízí několik realitek, nepůsobí to věrohodně. Dále i motivace realitek je o dost nižší, jelikož je nízká pravděpodobnost, že nemovitost prodají zrovna oni.

Doporučuje se uzavřít s realitní kanceláří tzv. výhradní smlouvu (na dobu určitou). Dle dlouhodobých zkušeností na zájemce o koupi nepůsobí solidně, pokud tutéž nemovitost nabízí více různých realitních kanceláří. Na realitních serverech si toho zájemci velmi rychle všimnou.

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zprostředkovatelská smlouva

Platnost ústní dohody s makléřem

11.10.2017

Vybrali jsme si z nabídky realitní kanceláře nemovitost , po prohlídkách jsme se domluvili na ceně nemovitosti ( 4.10.2017) a druhy den jsem do mailu dostal Dohodu o složení blokovacího depozita k prostudování a s makléřem jsme se 6.10.2017 domluvili , ze hned v pondělí (9.10.2017)přijdeme do kanceláře realitní společnosti společně s prodávajícím dohodu podepsat a do 13.10.2017 složíme blokovací depozitum. V pondělí dopoledne však makléř volal ze podpis dohody musíme odložit z důvodu ze jeden prodávající má k dohodě výhrady - následně mi dnes makléř oznámil ze jeden z…

Nárok na provizi

10.09.2017

Dobrý den, v minulosti jsem prodával pozemek, na který se mi ozvala realitní kancelář. Spolupráci s ní a uzavření zprostředkovatelské smlouvy jsem odmítl. Následně mi bylo nabídnuto, že by nemovitost ukázali jedné konkrétní osobě, která přesně takovou nemovitost shání. Souhlasil jsem, že tedy ano ale že musí dodržet podmínky, za kterých jsem k tomu ochoten. Makléřka mi podmínky odsouhlasila a asi po třech dnech se mi ozvala s tím, že jejich zájemce nemovitost chce, ale musím snížit kupní cenu asi o 20%. Na toto jsem nepřistoupil a písemně jsem zaslal vyjádření, že beru…

Zrušení ústní dohody zprostředkování bytu

02.03.2017

Dobrý den. Dohodl jsem ústně bez písemného zápisu prodej bytu, nebo výměnu za menší. Nedostal jsem nic do ruky, nevím jestli si obchodník nahrál rozhovor. Nejsem sám majitelem,mám podílníky a ani to ho nezajímalo, mohu z této smlouvy odstoupit? Odhad ceny, jak jsme ji předběžně dohadovali se liší od ceny kterou on dal na své stránky dost. Nelíbí se mi jeho přístup. Dnes je to 6. den od jeho návštěvy. Děkuji J.Skokan

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím