Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva (u prodeje či pronájmu nemovitosti) nezavazuje pouze realitní kancelář, ale je závazná také pro majitele nemovitosti. Ve smlouvě stvrzujete, že jste se skutečně rozhodli nemovitost prodat. Pokud si prodej nemovitosti rozmyslíte nebo odmítnete spolupracovat (např. nepodepsat kupní smlouvu), realitní kancelář může požadovat finanční kompenzaci.

Realitní kancelář (či realitní makléř) se ve zprostředkovatelské smlouvě zavazuje k provádění odborné činnosti (focení nemovitosti, homestaging, inzerci na realitních serverech a topování, vyhledávání potenciální zájemců z řad evidovaných poptávajících klientů, komunikace s nimi, domlouvání a provádění prohlídky nemovitosti, zajištování finančních služeb atp.).

Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Ve zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně stanoven rozsah služeb realitního makléře a podmínky výplaty jeho provize

Projednejte předem s realitní kanceláří přesný rozsah objednávané služby a provizi za realitní služby. Služba zprostředkovaní prodeje může totiž zahrnovat jen inzerci, prohlídky a představení vážného zájemce, příp. uzavření rezervační smlouvy. V takovém případě musíte počítat s dalšími náklady spojenými s ukončením obchodního procesu, a to právní služby, úschovu kupní ceny, daňové poradenství atd.

Zprostředkovatelská smlouva opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek. Kupující tedy obvykle uzavírá rezervační smlouvu za podmínek sjednaných ve zprostředkovatelské smlouvě. Pokud by se majitel rozhodl poté od koupě odstoupit, vznikají problémy a finanční ztráty na všech stranách.

Pokud nemovitost nabízí několik realitek, nepůsobí to věrohodně. Dále i motivace realitek je o dost nižší, jelikož je nízká pravděpodobnost, že nemovitost prodají zrovna oni.

Doporučuje se uzavřít s realitní kanceláří tzv. výhradní smlouvu (na dobu určitou). Dle dlouhodobých zkušeností na zájemce o koupi nepůsobí solidně, pokud tutéž nemovitost nabízí více různých realitních kanceláří. Na realitních serverech si toho zájemci velmi rychle všimnou.

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zprostředkovatelská smlouva

Zástava

18.11.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S realitní kanceláří není žádná domluva. Výhradní smlouvu podepsala sekretářka jménem zástupce realitní kanceláře. Smlouva je tutíž neplatná. Tvrdí, že ten popis je skutečně její i když u toho nebyla, byla na dovolené a smlouva vyjela z kopírky, takže ji skutečně podepsala sekretářka. Stále po nás chtějí provize z obchodu 30.000,-kč. Žádne úsilí nevynaložili, kupce měli a inzerát byt před podepsáním smlouvy vymazán, byl tam max 10 dnů. A vyjeli koncept kupní smlouvy. Na jiné částce se nechtějí dohodnout i když jednáme přímo s regionálním…

Odstoupení od smlouvy o sprostředkování

26.10.2016

Dobrý den. Můj dotaz se týče odstoupení od smlouvy o sprostředkování prodeje. Smlouva byla podepsána v předmětné nemovitosti a realitní makléřka si tuto odvezla sebou, že jí dá podepsat nadřízenému respektive majiteli. Ani po týdnu tuto smlouvu nemám k dispozici i když urguji tuto doručit alespoň mailem, mám dojem, že je úmyslně zdržována lhůta možná k odstoupení. Platí-li, že do 14 dní lze odstoupit bez udání důvodu. A náleží potom makléři/ce nějaké úhrady za cestu ke mě a její práci s vystavením na netu a inzercí? Děkuji za odpověď.

Výhradní smlouva o poskytování realitních služeb - sankce

13.10.2016

Dobrý den, chci se zeptat. Prodavame byt a byla sepsana výhradní smlouva o zprostředkování a poskytování služeb. Byt máme v zástavě o tomto byli informovani, ale banka nám teď byt nechce odzastávnit, že hodnota nemovitosti na budoucí dům klesla. Brali jsme hypotéku a byt zastavili. Na byt byla složena před týdnem rezervace. My nechceme od koupě bytu couvnout. Máme možnost za 6 měsícu znovu zkusit požádat banku o odzastavění. Realitní kancelář po nas chce 40.000 za jejich provize. Náklady, které teď vynaložili nejsou určité takové. Mají na to nárok, když to není z naší…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím