Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Zprostředkovatelská smlouva (u prodeje či pronájmu nemovitosti) nezavazuje pouze realitní kancelář, ale je závazná také pro majitele nemovitosti. Ve smlouvě stvrzujete, že jste se skutečně rozhodli nemovitost prodat. Pokud si prodej nemovitosti rozmyslíte nebo odmítnete spolupracovat (např. nepodepsat kupní smlouvu), realitní kancelář může požadovat finanční kompenzaci.

Realitní kancelář (či realitní makléř) se ve zprostředkovatelské smlouvě zavazuje k provádění odborné činnosti (focení nemovitosti, homestaging, inzerci na realitních serverech a topování, vyhledávání potenciální zájemců z řad evidovaných poptávajících klientů, komunikace s nimi, domlouvání a provádění prohlídky nemovitosti, zajištování finančních služeb atp.).

Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří

Ve zprostředkovatelské smlouvě musí být jasně stanoven rozsah služeb realitního makléře a podmínky výplaty jeho provize

Projednejte předem s realitní kanceláří přesný rozsah objednávané služby a provizi za realitní služby. Služba zprostředkovaní prodeje může totiž zahrnovat jen inzerci, prohlídky a představení vážného zájemce, příp. uzavření rezervační smlouvy. V takovém případě musíte počítat s dalšími náklady spojenými s ukončením obchodního procesu, a to právní služby, úschovu kupní ceny, daňové poradenství atd.

Zprostředkovatelská smlouva opravňuje realitní kancelář uzavřít se zájemci o koupi rezervační smlouvu a také přijímat rezervační poplatek. Kupující tedy obvykle uzavírá rezervační smlouvu za podmínek sjednaných ve zprostředkovatelské smlouvě. Pokud by se majitel rozhodl poté od koupě odstoupit, vznikají problémy a finanční ztráty na všech stranách.

Pokud nemovitost nabízí několik realitek, nepůsobí to věrohodně. Dále i motivace realitek je o dost nižší, jelikož je nízká pravděpodobnost, že nemovitost prodají zrovna oni.

Doporučuje se uzavřít s realitní kanceláří tzv. výhradní smlouvu (na dobu určitou). Dle dlouhodobých zkušeností na zájemce o koupi nepůsobí solidně, pokud tutéž nemovitost nabízí více různých realitních kanceláří. Na realitních serverech si toho zájemci velmi rychle všimnou.

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zprostředkovatelská smlouva

Dohoda o zprostředkování - Práva a povinnosti Klienta

07.03.2016

Dobrý den, co může prosím znamenat tento bod v Dohodě o zprostředkování s realitní kanceláří: "Klient je povinen ....: ... svým jednáním nemařit zprostředkovatelskou činnost Zprostředkovatele." Bylo nám řečeno, že můžeme nabízet a prodat svojí nemovitost aj bez realitky s tím, že jestli se nám to povede dřív, nebudou mít nárok na provizi (je to i ve smlouvě). Můžeme ale vzhledem k tomuto bodu z právního hlediska zveřejnit taky svůj inzerát s nabízenou nemovitostí? Nejsme totiž spokojeni s popisem a celkovým dojmem inzerátu a samozřejmě cena by nezahrnovala provizi…

Odstoupení od zprostředkovatelské smlouvy s realitní kaneláří

18.02.2016

Dobrý den, prosím o radu. Mám sjednánu zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří o prodeji domu. Tato smlouva byla podepsána 8.6.2015 na dobu 5 měsíců a po uplynutí této lhůty se automaticky prodlužuje na dobu neurčitou. Změnily se však okolnosti a předmět smlouvy tedy dům v mém vlastnictví chci darovat synovci. Ve smlouvě je zaneseno, že mohu odstoupit, avšak s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Nestane se tedy, že by v této dvouměsíční výpovědní lhůtě byl dům prodán realitní kanceláří? Synovci jsem dům již přislíbila. Děkuji za brzkou odpověď. Nová

Smlouva o spolupráci

02.02.2016

Dobrý den, realitní kancelář nám našla kupce na byt, ale za kupce jedná dalsí osoba, která po nás požaduje podepsat smlouvu o spolupráci. Součástí je další provize, kterou máme uhradit my prodejci bytu, s tím že ale o to bude částka navyšena kupujícímu. V čem je fígl?

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím