Rezervace bytu

Rezervace bytu

12.09.2014

Dobry den. Potrebujem poradit. Muj pritel podepsal smlouvu o rezervaci bytu a my chceme tedka od toho odstoupit. Mame zaplatit 6 000 realitce. Realitka nam vyhrozuje, ze nas da k soudu nebo na nas posle exekuci, pokud to nezaplatime. Da se od toho jeste odstoupit? Dekuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, tyto případy jsou časté a je na ně jednoduchá odpověď. V případě, že dohodu o rezervaci porušil zprostředkovatel nebo strana prodávající můžete odstoupit od této dohody bez sankce, v opačném případě se zřejmě sankci nevyhnete a budete ji muset zaplatit. Je důležité, aby dohoda, kterou jste podepsala byla trojstranná (zprostředkovatel, prodávající, kupující).

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, pokud došlo k porušení rezervační smlouvy z Vaší strany(tím, že jste si prostě pronájem rozmysleli), bude 6 tis nárokováo jako smluvní pokuta. NEní to vždy pouze tak, že peníze sebere RK, ale klientovi vznikla škoda a slušná RK to právě z tohoto sanuje

Re: Rezervace bytu

Píšete, že váš přítel PODEPSAL SMLOUVU, to znamená, že svým podpisem potvrdil a vyjádřil i souhlas s případnými sankcemi v případě, že by od deklarovaného úmyslu odstoupil... Smysl rezervační smlouvy je v tom, že smluvní strany vyjadřují svoji vůli a budoucí závazek (např. uzavřít nájemní smlouvu do stanoveného termínu). Pokud však názor změníte a rozhodnete se svůj závazek porušit, nezbývá než uhradit sjednanou pokutu.... Poučení vyplývá z tohoto případu pro všechny: důkladně zvažte než cokoli podepíšete!

Re: Rezervace bytu

V tomto dotazu se zdá být, ta zlá "Realitka", která chce po lidech peníze jen tak, ale v takovém případě kdy si zájemce koupi/pronájem rozmyslí, nejenže realitní kanceláři vznikají náklady, ale dost utrpí pozice makléře, před jeho klientem (majitelem nemovitosti). Ten navíc ztratil určitý čas a možná i příležitost získat jiného bonitního klienta. Toto je smysl nevratné rezervační zálohy. Smysl v plné výši vratné rezervační zálohy mne nenapadá - nejde potom o projev vážného zájmu nemovitost skutečně koupit/pronajmout.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, ano, je třeba "pokutu" zaplatit. Jistě Vám makléř vysvětlil, proč by v případě porušení rezervační smlouvy tato sankce byla udělena a je potřeba, pokud již o nemovitost nestojíte, makléři důvod objasnit a určitě se nějak domluvíte buď na snížení částky, a nebo náhradou za jinou nemovitost. Makléř měl práci s prezentací, časem, prohlídkou apod., a tak tato sankce pokrývá výdaje, které makléř i realitní kancelář měli...

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, jak již psali kolegové:v případě, že došlo k porušení rezervační smlouvy z Vaší strany, bude rezervační poplatek nárokován jako smluvní pokuta a bude použit na úhradu vzniklých nákladů (např. vypracování smlouvy).

Re: Rezervace bytu

... asi již všechno zde bylo řečeno. Z praxe si ale nejsem jist, zda by kancelář opravdu vymáhala tuto částku soudem, potažmo exekucí. Jsem ve velké kanceláři a určitě bych se nechtěl touto částkou "potřísnit". Jinak se vším, co již bylo napsáno, musím souhlasit. Jistě jsou důvody, pro které je mutnost odstoupit, ale je to vždy potřeba prodiskutovat. Já osobně se snažím vždy hájit zájmy klienta, ale jsem si vědom, že "za vším hledej člověka". V každém případě, co je podepsáno, znamená souhlas..

Re: Rezervace bytu

Dobrý večer, obávám se že nedá. Realitní kancelář na základě Vaší svobodné vůle a rezervace nemovitosti ukončila inzerci a zřejmě i nechala vypracovat nějaké smlouvy pro případný pronájem bytu, tedy vznikli určité náklady. Navíc zřejmě nemalá škoda vznikla i majiteli bytu - minimálně ve výši nájmu než se najde další potencionální zájemce. Rezervační smlouva je takzvaná pojistka právě pro podobné případy, když klient po nějaké době změní názor. Doporučuji se domluvit s RK o snížení rezervace, což je velmi nepravděpodobné, nebo ihned zaplatit. Smlouva je dvoustranná a svým podpisem jste se k něčemu zavázali. Soud může vyjít rozhodně dráž.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, odstoupit se dá vždy od všeho. Záleží ovšem jaké jsou okolnosti, tj. důvody takového jednání a změny záměru. Z dotazu nevyplynulo proč chcete najednou odstoupit, zda se Vám byt nelíbil či makléř zamlčel nějakou podstatnou informaci. Neznám konkrétní případ, ani jsem neviděl smlouvu, která byla uzvařena, ale pokud prokazatelně nejste na vině, rád Vám pomůžu vyjednat (pokud možno bezplatné) odstoupení od této smlouvy, protože nemám rád lidi, kteří tuto práci nedělají dobře a jen špiní naší profesi.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den jak to už tady bylo zmiňováno neuvádíte důvod proč chcete odstoupit,tudíž se dá těžko posuzovat možnost odstoupení.Ale pokud je to odstoupení z Vaší strany bez zavinění RK obávám se že RK je v právu a má nárok na plnou smluvní pokutu.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, pokud jste podepsali rezervační smlouvu trojstrannou a jeden z účastníků jí poruší vyplývají z tohoto porušení sankce, které nese strana porušující. Proto vždy radím svým klientům, aby před podpisem zvážili zda je to opravdu to co hledají a podpis takovéto smlouvy zvážili, je to vážný krok. Bohužel, pokud jste porušili smlouvu jste povinni úhradu škody vyrovnat.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, tak jako píší kolegové - je nutné si přečíst, co podepisujete. Bohužel stále hodně lidí, nebere vážně, že pokud se pod něco podepíše, je to pak vymahatelné. Hezký den.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den,v každé rezervační smlouvě je závazné ujednání, že v případě vašeho odstoupení v rezervační lhůtě je rezervační poplatek nevratný, pokud nastane problém ze strany rk nebo majitele je v plné výši vratný složiteli.Berte to jako ponaučení do budoucna , kdy v příštím takovémto kroku si vše důkladně a v klidu promyslíte před konečným rozhodnutím.

Re: Rezervace bytu

Připojím se - je to spíš o dohodě. Částka je nízká, třeba se s realitkou (nejraději ořímo s právním oddělením dohodnete na nějaké nižší částce. Hlavně nedělat pštrosa a komunikovat. Hodně zdaru!

Re: Rezervace bytu

Z jakého důvodu chcete od blokace odstoupit? Protože jste si to rozmysleli? Proč jste si to rozmysleli??? To jsou vždy otázky, které kladu klientům já... Realitní kancelář, která zastupuje klienta - prodávajícího/pronajímatele- by mu v tomto případě měla uhradit náklady spojené s blokováním jeho nemovitosti pro Vás. Pokud se stane situace, že nelze dodržet smlouvu, musí někdo uhradit tyto náklady... Stejně tak jako vy by platil pokutu i prodávající... Právo není spravedlnost - Právo je zajištění TOHO, NA CO MÁM ZE ZÁKONA PRÁVO. DOPORUČUJI - činit kroky s rozmyslem a být si vědom dopadu svých rozhodnutí!

Re: Rezervace bytu

Dobrý den. Podepsáním rezervační smlouvy a složením rezervačního depozita závazně vyjadřujete svůj souhlas. Na základě tohoto vyjádření kancelář započala s dalšími kroky (ukončení inzerce, odmítnutí dalších zájemců, tvorba nájemní smlouvy, atd.). To vše s sebou nese i náklady. V případě jednostranného odstoupení je zřejmé, že tyto náklady bude třeba uhradit. Smluvní pokuta a její řešení by měla být uvedena v rezervační smlouvě. Neuvádíte konkrétní důvody odstoupení od smlouvy. Ještě by zde mohla být možnost zákonného odstoupení do 14 dnů po podpisu smlouvy, pokud k podpisu došlo mimo podnikatelské prostory kanceláře. I toto má být uvedeno v rezervační smlouvě.

Re: Rezervace bytu

Dobrý den, máte-li ve smlouvě uvedenou pokutu, myslím, že by bylo dobré částku zaplatit. Smlouvu lze vypovědět v případě, že narazíte na překážky, které vám byly zatajeny. Třeba vyšší nájem, větší kauce atd atd.

19.11.2014

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY