Kolik bude stát metr čtvereční bytu v roce 2021

Kolik bude stát metr čtvereční bytu v roce 2021

Ať už prodáváte či kupujete byt, je pro vás nezbytně nutné vědět, za kolik se momentálně stejné či podobné byty prodávají a jaká je aktuální situace na trhu. Průměrnou cenu bytu ovlivňuje spousta faktorů, a proto se ceny liší nejen místo od místa, ale mění se i během roku. Jak to s cenami vypadá v roce 2021 a co všechno má na vývoj cen bytů vliv, jsme pro vás shrnuli v našem článku. 


Vývoj cen do roku 2021

Od roku 2014 rostou ceny bytů napříč celou Českou republikou téměř nepřetržitě. Dá se tedy říct, že v současnosti jsou na svých historických maximech. Stejně rostly i do roku 2008, kdy jejich růst přerušila ekonomická krize, po níž trvalo i několik let, než se ceny zase vrátily na svou původní úroveň. Poté ale už nic jejich růst nebrzdilo a tak se průměrná cena bytu za m2 v celé republice během šesti let zvýšila o 50 %, cena bytu v Praze dokonce o 65 %.

Nejvíce rostou ceny nemovitostí tam, kde je nízká nezaměstnanost, kvalitní prostředí a dobrá infrastruktura, což láká mladé rodiny. Nejrychleji rostou ceny cihlových bytů v osobním vlastnictví, naopak ceny panelových bytů v družstevním vlastnictví téměř stagnují.

Tradičně nejvyšší nárůst cen zaznamenává Praha (tady kupec na konci roku 2020 průměrně zaplatil za metr čtvereční staršího bytu přes 100 000 Kč), hned za ní následuje Brno, kde průměrná cena překročila 80 000 Kč za m². Následují Plzeň, Kolín, Kladno a České Budějovice s cenami přes 40 000  Kč za m². I historicky nejlevnější krajské město Ústí nad Labem atakuje ceny přes 20.000 Kč za m², přičemž ještě v roce 2014 byly ceny poloviční.

Jaké budou ceny bytů za m2 v roce 2021?

V roce 2020 spousta odborníků i laické veřejnosti očekávala, že ceny bytů výrazně klesnou, stejně jako při předešlé krizi. Nestalo se, ceny naopak ještě vzrostly. Rok 2021 vypadá v predikcích odborníků podobně. Jisté je, že nás čeká ekonomická krize, nezaměstnanost a pokles HDP. V této situaci je těžké nepředpokládat snižování cen nemovitostí. Nicméně očekávat stejnou situaci jako v roce 2009 nemůžeme. Trh už je jiný a také reakce bank a státu na krizi je jiná. Pokud tedy ceny padat budou, tak pouze v některých lokalitách a u některých typů nemovitostí.

Očekává se, že vývoj cen bytů v Praze a dalších velkých městech, které tolik neovlivní nezaměstnanost a snižování životní úrovně obyvatelstva, bude odlišný od ostatních lokalit. Průměrná cena bytu za m² by v nich měla i v roce 2021 růst. Důvodem je především dlouhodobý nedostatek bytů v těchto lokalitách, takže poptávka neustále převyšuje nabídku. Roli hraje také velká kupní síla, kdy lidé mají z předchozích ekonomicky silných let dostatek našetřeno a v nejisté době chtějí investovat do nemovitostí.

Naopak u méně atraktivních lokalit a nemovitostí se pokles cen očekává. Zatímco pozemky, rodinné domy a zděné byty si cenu udrží či ji dokonce zvýší, u panelových bytů v méně atraktivních lokalitách budou pravděpodobně padat. Potenciální kupci těchto bytů budou totiž nejvíce zasaženi nezaměstnaností a ekonomickou krizí. 

Pokles cen nemovitostí 2021

Mnoho odborníků předpovídalo pokles cen nemovitostí už v roce 2020. Je otázkou, zda vůbec a případně o kolik poklesnou ceny v roce 2021.

Co vše cenu nemovitosti ovlivňuje?

V roce 2020 vláda provedla několik opatření, která dokázala udržet ekonomiku v dobré kondici. Podporovala zaměstnanost a především zrušila daň z nabytí nemovitosti. Banky navíc snížily úrokové sazby na poskytované hypotéky a půjčovaly až 90 % kupní ceny nemovitosti. To vše podpořilo růst realitního trhu. Ceny na trhu nejvíc ovlivňuje poměr nabídky a poptávky. Na poptávku má zásadní vliv stav ekonomiky a dostupnost hypotečních úvěrů.  

Stav ekonomiky se po mnoha letech rapidně zhoršil

Až do příchodu koronavirové epidemie na tom byla česká ekonomika výborně. Měla velmi nízkou míru nezaměstnanosti (3 % v lednu 2020), a přestože lidé v ČR musí na byt vydělávat průměrně téměř 12 let, bydlení si mohlo hodně z nich dovolit. Růst ekonomiky ale v 2. čtvrtletí 2020 skončil a propad byl dokonce největší od listopadu 1989. Celoroční pokles odhadují analytici na 7 % a někteří predikují, že se ekonomika z pádu bude dostávat až pět let. Nezaměstnanost stoupla v lednu 2021 na 4,3%. 

Levné hypotéky nedovolily pokles cen

Banky hned na jaře roku 2020 výrazně zareagovaly jak odkladem splátek, tak zlevněním hypoték. Hypotéky se staly dostupnějšími díky uvolnění limitů a toho využila spousta kupujících. Na konci roku 2020 se daly získat s úrokovými sazbami pod 2 %. Takto nízké sazby nicméně naznačují, že se nedá očekávat jejich další pokles a analytici predikují pravděpodobné zdražování v průběhu roku 2021. Tak jak levné hypotéky nakoply realitní trh a vedly k rekordnímu zájmu o nemovitosti, jejich podražení povede k menšímu zájmu kupujících a poklesu realitního trhu. 

Zdražování hypoték

Analytici predikují pravděpodobné zdražování hypotéčních úvěrů v průběhu roku 2021.

Rekordní prodeje v roce 2020

Poptávka je to, co určuje ceny na trhu. A v roce 2020 byla opravdu rekordní. Katastrální úřad pravidelně zveřejňuje informace o všech prodaných nemovitostech v Česku. Jak uvádí server Valuo, loni se prodalo o 9 % více domů než v roce 2019. K nejvíce prodejům došlo v Praze a Brně, naopak nejméně jich bylo v okresech Jeseník, Prachatice a Rokycany. Jenom v Praze se prodalo přes 16 000 bytů. A přestože hodně odborníků očekávalo výprodej bytů pronajímaných turistům, zatím se tak nestalo. Ceny tedy celý rok přes nepříznivou situaci rostly. To pravděpodobně nebude platit pro rok 2021. Jakmile vláda přestane podporovat zaměstnanost, nezaměstnanost se zvýší a zmenší se chuť k nákupu nemovitostí. 

Nabídka stále nevykrývá poptávku

Poměrně vysoké ceny nemovitostí udržuje jejich nízká nabídka. Dlouhodobě je v České republice nedostatek bytů, především ve velkých městech. Vinu na tom nesou zdlouhavé administrativní procesy omezující výstavbu, v centru Prahy také velké množství bytů, které slouží k ubytování turistů. Developeři zatím prodají v podstatě každý byt, který postaví, a většinou je mají prodané už před zahájením výstavby. 

Pohled na Prahu

Hlavní příčinou nedostatečné nabídky bytů v Praze je dlouhodobé omezování výstavby a těžkopádná změna územních plánů.

Praha je stát ve státě

Praha, jako hlavní a největší české město, je naprosto specifická. Má dlouhodobý nedostatek bytů, odhaduje se, že chybí až 50 000 bytů. Tuto situaci by mohl rok 2021 mírně zlepšit. Ještě pořád se očekává prodej aspoň některých bytů určených pro turisty. Koronakrize také nečekaně zavedla spoustě lidí práci z domova a tak pro některé už není důležité bydlet přímo v Praze. Přesouvají se tak do Středočeského kraje či dokonce ještě dál. To by mohlo ovlivnit dostupnost bydlení, nicméně se neočekává velký vliv na vývoj cen bytů v Praze, ty budou stále především v centru (Praha 1, 2, 3) růst či stagnovat. 

Může prodejce ovlivnit cenu bytu?

Ačkoliv cenu bytu ovlivňuje spousta faktorů, se kterými jako jedinec nic neuděláte, ještě pořád můžete mít na cenu bytu vliv. Pokud svoji nemovitost na prodej profesionálně připravíte, tzn. uděláte kvalitní homestaging a nemovitost profesionálně nafotíte, správně oceníte, odinzerujete a nakonec zvládnete vyjednávání o ceně, můžete cenu bytu či domu navýšit oproti obvyklé tržní ceně. Samozřejmě to vyžaduje určité znalosti a zkušenosti, proto se v tomto případě vyplatí spolupráce se profesionálním realitním makléřem. Více o tom, jak se dá maximalizovat cena nemovitosti, naleznete v tomto článku.

Chcete prodat nemovitost za co nejvyšší cenu? Bez profesionálního makléře se dnes neobejdete. Pomůžeme vám takové makléře.

Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY