Hypotéční úvěr

Hypotéku můžete využít nejen pro nákup nemovitosti, ale i k nákupu pozemku, na stavbu domu nebo na rekonstrukci, opravu nemovitosti nebo k vyplacení spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Hypotéční banky si splacení úvěru zajistí zástavním právem k nemovitosti.

hypotéce se zavazují lidé v době, kdy mají stálé zaměstnání a z toho plynoucí dostačující příjmy. Ovšem je běžné, že si mohou pořídit vlastní bydlení s využitím hypotéky i lidé, kteří v bance nemohou prokázat odpovídající příjmy. Pomoci se získáním hypotečního úvěru mohou rodiče nebo partner. Stanou se tak spoludlužníky. Případně mohou dát do zástavy jinou svou nemovitost. Při změně situace mohou sebe či zástavu kdykoliv z úvěru vyvázat. Jen je potřeba požádat v bance, aby toto bylo zmíněno v úvěrové smlouvě.

Hypotéční úvěr

Při nákupu nemovitosti pomocí hypotéčního úvěru můžete dát do zástavy i jinou nemovitost než je ta kupovaná.

Banky požadují, aby zájemce o hypoteční úvěr disponoval určitou částkou naspořených vlastních finančních prostředků. Při sjednávání hypotečního úvěru lze domluvit i progresivní způsob splácení (splátky se postupně navyšují) nebo odložení splátek. Je potřeba vždy dobře spočítat, co si budoucí dlužník může dovolit. Při nesplácení úvěru hrozí exekuce na nemovitost (z titulu uplatnění zástavního práva).

Aby k vyhroceným situacím banka předcházela, nechává si při předložení žádosti o hypoteční úvěr zpracovat bonitu žadatele – to znamená, že udělá výpočet o tom, kolik peněz je ochotná půjčit a s jakým rizikem případného nesplácení. Bonitu banka zjistí tak, že udělá takzvaný prescoring. Základem je prověření příjmů a výdajů žadatele (za nejméně tři uplynulé měsíce). Současně banka prověřuje žadatele v registrech dlužníků. A zde bývá spousta klientů nemile překvapena. Objevují se nějaké nedoplatky. Často jsou to nedoplacené kreditky nebo špatně uzavřené účty či nebankovní (spotřebitelské) úvěry.

Velmi častým důvodem zklamání, kdy žadatel nezískal hypotéku, tedy neprošel úspěšně posouzením bonity, je nízký prokazatelný příjem, a to především u osob podnikajících jako OSVČ. Cca čtvrtina žadatelů o hypotéku pracuje jako OSVČ na živnostenský list. Pokud optimalizujete své příjmy, myslete dopředu na to, že pro hypoteční banku budete dokládat daňová přiznání. Pamatujte, že při posuzování se bude každá banka řídit tím, co jste přiznali finančnímu úřadu.

Častou překážkou k získání hypotéky je situace, kdy banka odhadne nemovitost na mnohem nižší zástavní hodnotu než je kupní cena.

Druhou obvyklou překážkou na cestě za získáním hypotečního úvěru může být situace, kdy banka odhadne kupovanou nemovitost na mnohem nižší zástavní hodnotu než je kupní cena. Je to velká komplikace, protože výše úvěru se nepočítá z kupní ceny, ale z bankovního odhadu zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud si zájemce vyberete nemovitost, na jejíž cenu má z vlastních prostředků méně než 80 %, může se stát, že nízký odhad zástavní hodnoty znemožní nemovitost profinancovat.

 

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Hypotéka

Koupě nemovitosti a vyřešení zástavy

08.02.2017

Dobrý den, Na výpisu z katastru je u nemovitosti, jenž hodláme koupit pomocí hypotečního úvěru, zástavní právo smluvní a to tyto: - k zajištění pohledávky ve výši 170 000 - k zajištění pohledávek do výše 1 500 000, které vzniknou do 31.12.2040 - k zajištění pohledávek do výše 1 500 000, které vzniknou do 31.12.2040 Jak mám chápat hlavně zástavní právo k těm budoucím pohledávkám (a co si pod nimi představit?) a z jakého důvodu by tam mohly být zaneseny rovnou 2x? Je to velká komplikace pro koupi. pohledávka je u firmy (nebudu jmenovat) a.s., tedy nejde o klasickou banku.…

Věcné břemeno - příjezdové cestě

17.01.2017

Dobrý den,máme podepsanou rezervační smlouvu na koupi chaty,ale z banky při vyřizování hypotéky zjistili,že majitel chaty nemá věcné břemeno na přístupovou cestu do chaty.Přístupová cesta je rozdělena mezi další vlastníky chat a on tam jezdí na "dobré slovo".Tím nám banka nechce koupi financovat a realitní kancelář nám toto zatajila,jen ukazovala výpis z katastru na vlastnictví nemovitosti. Nevíme jak dál, rádi bychom od smlouvy odstoupili.Máme složenu zálohu,kterou bychom samotřejmě rádi dostali zpět. Děkuji.

Výhradní smlouva o poskytování realitních služeb - sankce

13.10.2016

Dobrý den, chci se zeptat. Prodavame byt a byla sepsana výhradní smlouva o zprostředkování a poskytování služeb. Byt máme v zástavě o tomto byli informovani, ale banka nám teď byt nechce odzastávnit, že hodnota nemovitosti na budoucí dům klesla. Brali jsme hypotéku a byt zastavili. Na byt byla složena před týdnem rezervace. My nechceme od koupě bytu couvnout. Máme možnost za 6 měsícu znovu zkusit požádat banku o odzastavění. Realitní kancelář po nas chce 40.000 za jejich provize. Náklady, které teď vynaložili nejsou určité takové. Mají na to nárok, když to není z naší…

Dohoda o složení depozita

24.07.2016

Dobrý den, v roce 2011 jsme realitní kanceláři složili na účet depozitum 90000,- Kč, za účelem blokování nemovitosti. Bohužel nám nebyla schválena hypotéka v dohodnutém termínu, který byl v dohodě sjednán a realitní kancelář si toto depozitum nárokovala jako smluvní pokutu. Odvolávala se na to, že v dohodě to bylo uvedeno, podepsali jsme že do dohodnutého data bude hypotéka vyřízena a tak se nestalo a má tedy na propadnutí zálohy nárok.Depozitum si tedy ponechali, myslíte si, že je nějaká možnost se domáhat tohoto depozita zpět? Prosím, můžete mi poradit, zda je tomu…

Porušení rezervační smlouvy ze strany zprostředkovatele

04.05.2016

Dobrý den, uzavřel jsem rezervační smlouvu s RK v Č. Budějovicích smlouva má platnost 2 měsíce, zatím jsem si vyřídil hypotéku a vše je připraveno k podpisu kupní smlouvy, na bytě je zástava, takže banka chce vázaný účet a z něho bude vše vyplácet. Do RK přišel po 3 týdnech majitel bytu (kterému RK neřekla, že má nového zájemce - mě, a že s jiným zájemcem, kterého protěžoval majitel rezervaci nedomluvila) a rozčiloval se, že trvá na tom, aby se byt prodal prvnímu zájemci, protože potřebuje peníze, které by od mé banky dostal až měsíc později (toto si někde pán z RK…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

99%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím