Hypotéční úvěr

Hypotéku můžete využít nejen pro nákup nemovitosti, ale i k nákupu pozemku, na stavbu domu nebo na rekonstrukci, opravu nemovitosti nebo k vyplacení spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Hypotéční banky si splacení úvěru zajistí zástavním právem k nemovitosti.

hypotéce se zavazují lidé v době, kdy mají stálé zaměstnání a z toho plynoucí dostačující příjmy. Ovšem je běžné, že si mohou pořídit vlastní bydlení s využitím hypotéky i lidé, kteří v bance nemohou prokázat odpovídající příjmy. Pomoci se získáním hypotečního úvěru mohou rodiče nebo partner. Stanou se tak spoludlužníky. Případně mohou dát do zástavy jinou svou nemovitost. Při změně situace mohou sebe či zástavu kdykoliv z úvěru vyvázat. Jen je potřeba požádat v bance, aby toto bylo zmíněno v úvěrové smlouvě.

Hypotéční úvěr

Při nákupu nemovitosti pomocí hypotéčního úvěru můžete dát do zástavy i jinou nemovitost než je ta kupovaná.

Banky požadují, aby zájemce o hypoteční úvěr disponoval určitou částkou naspořených vlastních finančních prostředků. Při sjednávání hypotečního úvěru lze domluvit i progresivní způsob splácení (splátky se postupně navyšují) nebo odložení splátek. Je potřeba vždy dobře spočítat, co si budoucí dlužník může dovolit. Při nesplácení úvěru hrozí exekuce na nemovitost (z titulu uplatnění zástavního práva).

Aby k vyhroceným situacím banka předcházela, nechává si při předložení žádosti o hypoteční úvěr zpracovat bonitu žadatele – to znamená, že udělá výpočet o tom, kolik peněz je ochotná půjčit a s jakým rizikem případného nesplácení. Bonitu banka zjistí tak, že udělá takzvaný prescoring. Základem je prověření příjmů a výdajů žadatele (za nejméně tři uplynulé měsíce). Současně banka prověřuje žadatele v registrech dlužníků. A zde bývá spousta klientů nemile překvapena. Objevují se nějaké nedoplatky. Často jsou to nedoplacené kreditky nebo špatně uzavřené účty či nebankovní (spotřebitelské) úvěry.

Velmi častým důvodem zklamání, kdy žadatel nezískal hypotéku, tedy neprošel úspěšně posouzením bonity, je nízký prokazatelný příjem, a to především u osob podnikajících jako OSVČ. Cca čtvrtina žadatelů o hypotéku pracuje jako OSVČ na živnostenský list. Pokud optimalizujete své příjmy, myslete dopředu na to, že pro hypoteční banku budete dokládat daňová přiznání. Pamatujte, že při posuzování se bude každá banka řídit tím, co jste přiznali finančnímu úřadu.

Častou překážkou k získání hypotéky je situace, kdy banka odhadne nemovitost na mnohem nižší zástavní hodnotu než je kupní cena.

Druhou obvyklou překážkou na cestě za získáním hypotečního úvěru může být situace, kdy banka odhadne kupovanou nemovitost na mnohem nižší zástavní hodnotu než je kupní cena. Je to velká komplikace, protože výše úvěru se nepočítá z kupní ceny, ale z bankovního odhadu zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud si zájemce vyberete nemovitost, na jejíž cenu má z vlastních prostředků méně než 80 %, může se stát, že nízký odhad zástavní hodnoty znemožní nemovitost profinancovat.

 

 

Nejnovější dotazy z oblasti: Hypotéka

odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

30.05.2017

Dobrý den, mám zájem koupit rodinný dům přes RK MaM Reality. Podepsala jsem rezervační smlouvu, zaplatila rezervační poplatek ve výši provize RK a začala vyřizovat hypotéku. Hypotéku si vyřizuji přes svého finančního poradce ne přes RK. Byl pro banku dělán odhad nemovitosti pro zástavu na hypotéku odhadcem banky a při tom vyšlo najevo, že nesedí stav nemovitosti se zápisem v katastru. Mohu odstoupit od rezervační smlouvy s RK a bude mi vrácen poplatek v plné výši?

Koupe casti nemovitosti v zastavnim pravu

10.04.2017

Dobrý den, uvažujeme o koupi domu, který je součástí většího souboru nemovitostí, které se majitel chystá prodat a má na nich hypotéku. Chci se zeptat, zda banka v takovém případě povolí prodej jednotlivých částí (jedná se rodinný dům, dvě stavební parcely a prodejnu) nezávisle na sobě, nebo bude trvat na tom, aby se všechny nemovitosti prodaly najednou, i když třeba různým majitelům. Na co je si třeba dát pozor? Děkuji za Vaše odpovědi.

Souhlas manžela prodávající se zástavním právem

21.03.2017

Dobrý den, rozhodl jsem se koupit nemovitost s využitím hypotéčního úvěru, kdy banka vyžaduje dle § 747 zákona 89/2012 SB. souhlas manžela prodávající se vznikem zástavního práva. Mám problém se získáním tohoto podpisu v písemné formě. V daném paragrafu se jasně hovoří o situaci, kdy manželé vedou v prodávané nemovitosti společnou domácnost, což se netýká naší nemovitosti (nemovitost ani nepatří do SJM), která je prokazatelně dlouhodobě neobývaná - prodávající ji nabyla v dědickém řízení, neobývanost objektu se potvrzuje i znalecký posudek pořizovaný při dědickém řízení.…

Vymáhání zástavního práva

01.03.2017

Dobrý den, v roce 2015 jsme zakoupili RD se zástavním právem smluvním. Šlo o zástavu matky na dům syna. Od syna to bylo kupované, zástava ve výši 400.000 Kč byla na dům přidělena v roce 2011 bankou, kde si matka brala hypotéku na rekonstrukci. Nyní po převodu vlastníka ze syna na nás jako na kupující, požaduje matka celou výši této zástavy po nás. V dopise od právníka nám došlo, že její syn nedostál závazkům vůči ní (ačkoli tam je zástava od banky, nikoli určitě půjčka mezi matkou a synem ) a při převodu nemovitosti jsme prý povinni vyplatit tuto částku. Je toto možné,…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

99%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím