Realitní poradna

Chcete se zorientovat na realitním trhu? Máte konkrétní dotaz týkající se prodeje, pronájmu či nákupu nemovitosti? Zde v realitní poradně můžete zdarma zadat jakýkoliv dotaz. Realitní makléři Vám rádi odpoví.

Nejnovější dotazy z realitní poradny

Věcné břemeno s městem

20.05.2018

Dobry den, po ustni dohode s pracovnikem Měu naseho mesta nam bylo prislibeno, ze nam povoli vjezd na nas pozemek na zaklade věcneho bremene. Jelikoz mame obavy, ze se zmeni majitel mestskeho pozemku, radi bychom to vyridili. Chteli bychom se timto zeptat, jak postupovat, zda staci pisemnou formou napsat, na kolika metrech bude prijezd a zda bude nebo nebude treba geometra na vymereni toho věcneho bremene. Dekujeme.

Spoluvlastnictví domu

16.05.2018

Dobrý den, se sestrou jsme majitelky rodinného domu ještě spolu s dalším spolumajitelem.My se sestrou máme každá 1/4 a třetí majitel 1/2 podílu. V domě má trvalý pobyt.Spolumajitel není příbuzný a nekomunikujeme spolu.Dříve jsme se snažili o kontakt s ním ale každý pokus ignoroval. Je již ve vysokém věku a ani nevíme,jestli stále v domě bydlí nebo je v domově důchodců. Má dvě děti.Pokud by došlo k jeho úmrtí,je nějaká šance že se to dozvíme, abychom mohli řešit prodej domu s jeho pozůstalými?Máme strach,aby se do domu nenastěhoval někdo z jeho příbuzných bez našeho…

SJM - dům na manželově pozemku

07.05.2018

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká SJM. Manžel před svatbou koupil pozemek, je jeho jediným vlastníkem. Nyní chceme společně zažádat o hypotéku na stavbu domu. Je možné abychom měli společný dům na manželově pozemku? Pokud by to možné nebylo - i dům by byl psán pouze na něj? Nebo spadá dům do SJM? Nebo bude v katastru napsán pouze manžel jako vlastník pozemku? Děkuji za odpověď. Zdenka

Darování a prodej bytu

24.04.2018

Dobrý den, zvažuji prodat byt, ve kterém bydlím od dětství - mám tam i trvalé bydliště. Celý dům vlastní s.r.o., kde jsou vlastníky i rodiče a užívají byt na základě nájemní smlouvy. Letos se převádí jednotlivé byty do OV, rodiče mi chtějí byt darovat a já bych ho chtěla prodat. Platila bych daň z příjmu? Nebo bych musela čekat 2 nebo 5 let od darování, abych ji neplatila? Případně hraje roli, jestli bych peníze použila na pořízení jiné nemovitosti? Hraje roli, že byt je v současnosti pronajatý podnájemníkovi na základě podnájemní smlouvy?

Smlouva o rezervaci najmu nemovitosti - vracení rezervačního poplatku

24.04.2018

Dobrý den. Minulý týden měla přítelkyně sjednanou schůzi na prohlídku bytu. Rozhodla se složit rezervační poplatek realitní makléřce. Dnes nám přišla nájemní smlouva, ve které byly uvedené požadavky, o kterých jsme nebyli obeznámeni. Je možné odstoupit od smlouvy (vrátit rezervační poplatek) podle občanského zákona a jeho § 57 v rámci 14denní lhůty, když smlouvu nepodepsala v realitní kanceláři? Děkuji za odpověď!

Prodej vily ve spoluvlastnicí - ideální polovina

20.04.2018

Ziji v nemecku a po matcine smrti jsem zdedila polovinu domu. Druhou polovinu zdedila moje sestrenice. Deset let jsem moji polovinu renovovala a nyni chce moje sestrenice jeji polovinu prodat. Nechala jsem udelat odhad, ktery byl udelan z idealni poloviny. Podle nej by mela dostat 2,5 mil. kc. To bych ji i zaplatila, i kdyz v jejim byte nebylo 60 let nic opravovano. Nyni po mne chce 3 mil. kc nebo to pry proda cizim. Mohu se proti tomuto rozhodnuti branit? Jak mam postupovat? Predem Vam dekuji za rady.

Vlhkost v rodinném domě - skrytá vada

17.04.2018

Dobrý den Chtěl bych Vás poprosit o radu. Loni v létě jsme koupili s přítelkyní rodinný dům. Dům byl po vyklizení předchozího majitele k nastěhování a tak jsme vymalovali a nastěhovali se. Vybavili jsme si ho a po pár měsících nám začala vylézat vlhkost na zdech v obýváku, v chodbě a teď už také v šatně. Vypadá to, že předchozí majitel dobře věděl, proč dům prodává a asi se to pouze nějakým způsobem schovalo a teď začalo opět vylézat. Dá se tento problém nějak reklamovat, např. jako skrytá vada? Máme nárok na opravu předchozím majitelem, popř. na zaplacení opravy od…

Prodej bytu při uzavřené nájemní smlouvě

17.04.2018

Dobrý den, jsem majitelem bytu, který pronajímám, protože žiju v zahraničí. Smlouvu jsem prodloužil do roku 2020. Teď se ale bohužel moje osobní situace změnila a já bych potřeboval byt prodat, protože potřebuji peníze na koupi bydlení v zahraničí. Nájemnici jsem na to upozornil, ale ona mi tvrdí, že byt prodat nemůžu a nemohu ji dát výpověď, to bych prý mohl jen na základě §2288 odst. 1 OZ, což se mi nezdá. Byt jsem nabízel i jí, ale ona stále čeká (už 4 roky) na vyrovnání po rozvodu. A já potřebuji řešit svou bytovou situaci co nejdříve. Můžete mi prosím poradit?

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

POTŘEBUJETE POMOCI NEBO PORADIT V REALITÁCH?

Obraťte se na zkušené realitní makléře.

Vybírejte na základě hodnocení předešlých klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY