Realitní poradna

Chcete se zorientovat na realitním trhu? Máte konkrétní dotaz týkající se prodeje, pronájmu či nákupu nemovitosti? Zde v realitní poradně můžete zdarma zadat jakýkoliv dotaz. Realitní makléři Vám rádi odpoví.

Nejnovější dotazy z realitní poradny

SJM - dům na manželově pozemku

07.05.2018

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká SJM. Manžel před svatbou koupil pozemek, je jeho jediným vlastníkem. Nyní chceme společně zažádat o hypotéku na stavbu domu. Je možné abychom měli společný dům na manželově pozemku? Pokud by to možné nebylo - i dům by byl psán pouze na něj? Nebo spadá dům do SJM? Nebo bude v katastru napsán pouze manžel jako vlastník pozemku? Děkuji za odpověď. Zdenka

Darování a prodej bytu

24.04.2018

Dobrý den, zvažuji prodat byt, ve kterém bydlím od dětství - mám tam i trvalé bydliště. Celý dům vlastní s.r.o., kde jsou vlastníky i rodiče a užívají byt na základě nájemní smlouvy. Letos se převádí jednotlivé byty do OV, rodiče mi chtějí byt darovat a já bych ho chtěla prodat. Platila bych daň z příjmu? Nebo bych musela čekat 2 nebo 5 let od darování, abych ji neplatila? Případně hraje roli, jestli bych peníze použila na pořízení jiné nemovitosti? Hraje roli, že byt je v současnosti pronajatý podnájemníkovi na základě podnájemní smlouvy?

Smlouva o rezervaci najmu nemovitosti - vracení rezervačního poplatku

24.04.2018

Dobrý den. Minulý týden měla přítelkyně sjednanou schůzi na prohlídku bytu. Rozhodla se složit rezervační poplatek realitní makléřce. Dnes nám přišla nájemní smlouva, ve které byly uvedené požadavky, o kterých jsme nebyli obeznámeni. Je možné odstoupit od smlouvy (vrátit rezervační poplatek) podle občanského zákona a jeho § 57 v rámci 14denní lhůty, když smlouvu nepodepsala v realitní kanceláři? Děkuji za odpověď!

Prodej vily ve spoluvlastnicí - ideální polovina

20.04.2018

Ziji v nemecku a po matcine smrti jsem zdedila polovinu domu. Druhou polovinu zdedila moje sestrenice. Deset let jsem moji polovinu renovovala a nyni chce moje sestrenice jeji polovinu prodat. Nechala jsem udelat odhad, ktery byl udelan z idealni poloviny. Podle nej by mela dostat 2,5 mil. kc. To bych ji i zaplatila, i kdyz v jejim byte nebylo 60 let nic opravovano. Nyni po mne chce 3 mil. kc nebo to pry proda cizim. Mohu se proti tomuto rozhodnuti branit? Jak mam postupovat? Predem Vam dekuji za rady.

Vlhkost v rodinném domě - skrytá vada

17.04.2018

Dobrý den Chtěl bych Vás poprosit o radu. Loni v létě jsme koupili s přítelkyní rodinný dům. Dům byl po vyklizení předchozího majitele k nastěhování a tak jsme vymalovali a nastěhovali se. Vybavili jsme si ho a po pár měsících nám začala vylézat vlhkost na zdech v obýváku, v chodbě a teď už také v šatně. Vypadá to, že předchozí majitel dobře věděl, proč dům prodává a asi se to pouze nějakým způsobem schovalo a teď začalo opět vylézat. Dá se tento problém nějak reklamovat, např. jako skrytá vada? Máme nárok na opravu předchozím majitelem, popř. na zaplacení opravy od…

Prodej bytu při uzavřené nájemní smlouvě

17.04.2018

Dobrý den, jsem majitelem bytu, který pronajímám, protože žiju v zahraničí. Smlouvu jsem prodloužil do roku 2020. Teď se ale bohužel moje osobní situace změnila a já bych potřeboval byt prodat, protože potřebuji peníze na koupi bydlení v zahraničí. Nájemnici jsem na to upozornil, ale ona mi tvrdí, že byt prodat nemůžu a nemohu ji dát výpověď, to bych prý mohl jen na základě §2288 odst. 1 OZ, což se mi nezdá. Byt jsem nabízel i jí, ale ona stále čeká (už 4 roky) na vyrovnání po rozvodu. A já potřebuji řešit svou bytovou situaci co nejdříve. Můžete mi prosím poradit?

ideální podíl domu - prodej

10.04.2018

Dobrý den, máme s bratrem ideální polovinu domu, dvougeneračního. Bydlíme tam po odchodu dětí a úmrtí maminky jen my dva.S bratrem nemáme dobrý vztah, vůbec nekomunikujeme.Nesouhlasí ani s vyplacením a ani s prodejem domu.Já jsem se rozhodla, že z domu odejdu. Nevím jak bych měla tuto situaci řešit.Dá se prodat má ideální polovina domu? Mockrát děkuji za jakoukoliv radu.

společné jmění manželů

03.04.2018

Dobrý den, manžel zdědil polovinu rodinného domu, polovinu mu darovala jeho matka. Manžel se rozhodl dům prodat. V domě jsme žili spolu s detmi 22 let. I když dům je majetek manžela s prodejem nesouhlasíme. Mam dva syny, jeden studuje na vysoké škole, druhý pracuje. Manžel dlouhodobě nepracuje asi 7 let. V domě žije i jeho matka. Minulý týden jsme se odstehovali s dětmi do pronájmu, jelikož nešlo snášet manželovo arogantní chování a chci podat žádost o rozvod. Chci se zeptat jestli mam nárok na nějaké finance od manžela. Dům prodavá za 3,7milionu. Výživné prý platit…

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

POTŘEBUJETE POMOCI NEBO PORADIT V REALITÁCH?

Obraťte se na zkušené realitní makléře.

Vybírejte na základě hodnocení předešlých klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY