Realitní poradna

Chcete se zorientovat na realitním trhu? Máte konkrétní dotaz týkající se prodeje, pronájmu či nákupu nemovitosti? Zde v realitní poradně můžete zdarma zadat jakýkoliv dotaz. Realitní makléři Vám rádi odpoví.

Nejnovější dotazy z realitní poradny

Exkluzivní realitní smlouva

30.01.2022

Prosím o radu. Dne 19.12.2020 jsem s RK uzavřela výhradní smlouvu, která obsahovala prodej mých nemovitostí - 1.pozemek se stavbou s č.p. 2.- pozemek trávní porost 3.- pozemek stavební s rozestavěnou budovou 4.- pozemek - zahrada Smlouva byla uzavřena na dobu určitou do 31.7.2021. Dle smlouvy se platnost této smlouvy prodlužuje vždy o dva měsíce. V září 2021 RK prodala část nemovitostí - 1. 2., ale smlouvu nijak neupravila, ale ani nenapsala dodatek. Prodává zbývající nemovitosti dál s pouze ústně domluvenou jinou, nižší cenou. To se jí nedaří a mám podezření z více zdrojů…

Ideální polovina domu a její odkoupení

29.01.2022

Hezký den. Ráda bych dostala odpověď na následující otázku. Jsem ideálním vlastníkem poloviny domu. Uvažuji o rozchodu s partnerem, který je druhým z vlastníků. Ráda bych od něho odkoupila druhou polovinu domu. Jenže on o odkoupení nechce ani slyšet (důvody z jeho strany jsou hned dva.. za prvé jeho ego, tedy nechce mi dům nechat jen tak a dělá naschvály, za druhé chce z domu jeho prodejem "vytřískat" finanční maximum) a říká, že se dům prodá.

Já dům prodávat v žádném případě nechci, o dům stojím. Vůbec nevím, co mám dělat, jelikož jsem v začarovaném kruhu.…

Provize z vlastního prodeje

20.01.2022

Dobrý den Pokud by si udělal makléřskou zkoušku a vázanou živnost, mohu zastupovat prodávajícího, který prodává nemovitost mě? Pokud ano mohu si tedy domluvit provizi (např. 5%), kterou zaplatím jako kupující sám sobě? A tím pádem pokud dostanu hypotéku na 90% hodnoty s provizí tak mohu mít vlastně hypotéku na 94,5%? (např.: cena nemovitosti je 1 000 000 + provize 5% = 1 050 000 -> 1 050 000 x 90% = 945 000) V některých zemích světa je toto možné ale nevím jak v ČR. Za každou odpověď předem děkuji.

Společné prostory SVJ - půda - smlouva o výstavbě

08.01.2022

Dobrý den, v nejvyšším podlaží našeho domu byl půdní byt s nízkými stropy a s výměrou 95,7 m2. Nový majitel tento byt zvětšuje odbouráním stropů směrem ke hřebeni střechy, odbouráním příček do stran (půdní prostor) a vybudováním dalšího podlaží nad tímto bytem s přesahem nad společnou chodbu a schodiště. Celková plocha zrekonstruovaného bytu se tak zvětší na 155 m2. Tím se změní spoluvlastnické podíly a jeho 17 % naroste na 25 %. Smlouvu o výstavbě jsme mu nepodepsali, se změnou spoluvlastnických podílů v domě nikdo nesouhlasí. Prosím, napište mi, jak postupovat. Děkuji za…

Pronájem bytu - spoluvlastnictví

13.10.2021

Dobrý den, s manželkou spoluvlastníme byt, každý má podíl 1/2. Mohu byt pronajmout? Manželka s pronájmem souhlasí, nicméně chce, aby veškerá komunikace s budoucími nájemníky, smlouva, příjem z pronájmu i zdanění příjmu se týkaly pouze mojí osoby a sama s tím nic nechce mít nic společného. Mohu v nájemní smlouvě vystupovat pouze já jako pronajímatel, je to potřeba nějak speciálně formulovat ve smlouvě? Předpokládám, že zdanění provedu sám. Kdyby ve smlouvě vystupovala i manželka, mohl bych celý příjem danit já, nebo by každý danil půlku? Děkuji.

Odstoupení od rezervační smlouvy - mylné informace

10.09.2021

Dobrý den, podepsal jsem rezervační smlouvu a zaplatil rezervační poplatek ve výši 180.000,- Kč na rozestavěný srub (v podstatě již dokončený). Po podpisu jsem si vyžádal dokumentaci k nemovitosti a zjistil jsem, že jediný zdroj vody studna je vybudovaná načerno bez patřičného povolení (ověřil jsem to na příslušném úřadu, na toto jsem nebyl makléřem upozorněn, naopak mi předložil povolení k odběru vody z původní studny vybudované v roce 1930 na vedlejším parcelním čísle, která již neexistuje a je zasypána). Nechci řešit dodatečné povolování studny. Je možné od rezervační…
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

POTŘEBUJETE POMOCI NEBO PORADIT V REALITÁCH?

Obraťte se na zkušené realitní makléře.

Vybírejte na základě hodnocení předešlých klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY